| anonim_4396 a întrebat:

Salut, mi-am achiziționat în Ianuarie un laptop de gaming, dar are 16gb de ram(2x 8gb) 2666mhz, mă gândeam să-i iau 2 plăcuțe de 16gb deci 2x 16gb = 32gb ram. Laptopul are doar 2 sloturi și suportă maxim 32gb. Merită să fac o achiziție de genul? Sunt foarte mulțumit de el până acum și-l folosesc în principiu pentru jocuri. E doar un moft de al meu sau chiar merită investiția? Ca specs am 500gb ssd, 1 tb hdd, rtx 2070 max q 8gb vram, i7-9750h a 9a generatie, 2.6 ghz și turbo gaming mode până la 4 ghz, 16 gb ram ddr4 2666mhz.

3 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Foarte putin probabil sa ai nevoie de 32.
Ajunge 16.

| SkyWaves a răspuns:

Sincer nu cred ca merita. 16 GB de RAM cred ca ajung, iar cu 16 GB si procesor i7 poti juca orice joc vrei fara probleme

| kaTTsu a răspuns (pentru SkyWaves):

Da, mă costă cam 700 ron să iau 2 plăcuțe de 16 gb și diferența este insesizabilă, practic dau 700 ron doar să știu că am 32gb. Am citit mai multe articole pe net și m-am lămurit.