| xXFlorinXx a întrebat:

Mi-am achiziționat o placă video pentru PC - R7 250X 2GB GDDR5 cu alimentare separată
Am si placa video integrată.
Porneste calculatorul dar nu imi da semnal la monitor.
Am incercat la TV cu hdmi, dar imi spune lipsa semnal.
La mufa de la monitor am bagat mufă DVI, tot nu merge.
Daca bag mufa de la monitor in placa video incorporată merge.
Ce sa ii fac?

1 răspuns:
| Ykuzo a răspuns:

1. Placa de bază trebuie să fie compatibilă cu plăcile grafice GDDR5 (nu în toate cazurile);
2. Alimentarea separată se face de la sursă, este posibil ca sursa de pe sistem să nu ofere destulă energie, mai ales dacă este o sursă fără certificare. Ai grijă ca mufa de alimentare să fie introdusă corect.
3. Este posibil ca placa video să nu fie poziționată corespunzător. Încearcă să îi cureți ușor pinii cu ceva moale și uscat iar apoi să o reintroduci în slot.
4. Conectează monitorul la placa de bază (video integrat), apasă butonul Start > scrie în căsuță de căutare "dxdiag" apoi apasă tasta "enter". Du-te la meniul "Display" și vezi dacă placa video este recunoscută.