| AlexAlxAlex a întrebat:

Salut, mi-am luat un pc cu gtx 1060 6gb, i5 4570 si 8gb ram, ruleaza Assassin's Creed Origins in 47 fps pe ultra, insa uneori o data a 10-20 secunde am un freeze care tine 3-4 secunde si nu numai la Assassin's Creed si la alte jocuri, in special cele open world, aveti vreo idee cum sa scot dropurile de fps, uneori devine unplayable?

7 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Da,scazi setarile tongue 1060 e placa de high settings, daca vrei ultra iti trebuie 1080 sau mai bun.

| AlexAlxAlex explică (pentru Wr3nch):

Am dat si pe setari low, si dropurile tot apar la fel ca pe ultra.

| AlexAlxAlex explică (pentru AlexAlxAlex):

Am incercat far cry 5, wildlands si Ac Origins, si freeze-ul ramane si pe low si pe ultra, pe far cry sacadeaza cand misc camera in vehicul de obicei, iar pe Ac Origins si wildlands, am un freeze in care se blocheaza sonorul, uneori apare extrem de repetat alteori mai rar, ma gandeam ca e o setare ceva pusa gresit, credeam ca e vorba de incarcarea hartii, dar nu cred sincer.

| AlexAlxAlex explică (pentru Wr3nch):

In cele din urma am rezolvat problema, trebuia prioritatea de la task manager setata de la normal la high, aparent li se intampla multora nu doar mie.

| Wr3nch a răspuns (pentru AlexAlxAlex):

Yeah, am folosit si eu trucul candva. Merge dar poate face si jocul instabil, uneori luam crash.

| AlexAlxAlex explică (pentru Wr3nch):

Mai bine crash decat freeze constant.

| Andresso a răspuns:

Ai rami prea putini + ai procesorul deja vechi si nu e chiar asa bun. In zilele noastre trebuie sa ai neapărat 16 gb ram la o frecventa cat mai mare si sa fie dual sau quad channel.
Tu probabil ai single channel si asta face sa-ti mai scada din fps-uri si chiar sa-ti faca freezuri, mai ales in jocurile astea noi.