| IComeNuts a întrebat:

Nu cred ca e categoria potrivita pentru intrebare, dar probabil ma puteti ajuta.
Prin luna Mai am cumparat un laptop Toshiba L50-B care parea sa promita destul de multe. Laptop-ul l-am cumparat la mana a doua din Marea Britanie la un pret rezonabil de 300 de lire sterline pentru specificatiile pentru care le oferea. Tastatura este in alta limba (cel mai probabil franceza), insa asta nu este o problema majora. Problemele au inceput insa sa apara imediat ce am avut de a face cu instalarea driverelor. Laptop-ul avea preinstalat Windows 10 pe 64 de biti, dar ii lipseau driverele. Dupa ce am incercat de 8 ori la rand de pe diferite site-uri (tinand cont ca am incercat prima data de doua ori sa descarc driver-ul de pe site-urile producatorilor si nu a mers), m-am decis sa instalez Windows 7 Ultimate pe 64 de biti. Am instalat toate driverele destul de dificil pentru ca multe nu erau compatibile cu hardware-ul din motive necunoscute. Pentru driver-ul de la video, in schimb, l-am instalat de doua ori si a mers din a doua incercare. Insa, laptopul nu pare sa aiba parte de puterea pe care o promite, nu prea "trage". Placa video este un AMD Radeon R7 m260 de 2gb VRAM pe 64 de biti, procesorul este un Intel Core i7 4510u de 2ghz cu turbo boost pana in 2.6 ghz, iar RAM-ul este de 8gb ddr3 1600mhz. De asemenea, HDD-ul este de 500gb Seagate aparent fara sectoare BAD. Problema suna in felul urmator: pe jocuri gen GTA 5 pe setari normale si fara High Resolution Shadows, framerate-ul nu trece de 15 fps si merge cam cu 10-13 fps. Imediat ce am dezinstalat driver-ul de la video si am jucat jocul doar cu placa video integrata, totusi, performanta a fost distrusa, pentru ca pe aceleasi detalii si rezolutie, nu trecea de 2-4 fps. Asadar, am reinstalat driver-ul de la video, si aceeasi poveste. Am incercat si alte jocuri care sa nu necesite atatea resurse ( Euro Truck Simulator 2) si pe detalii inalte sughite. Pe detalii medii ajunge cam in 20-25 fps. Pentru o placa video de 2gb ma gandesc ca e o performanta cam slaba. Fratele meu are un laptop Acer cu placa video NVIDIA GeForce m840 tot de 2gb, tot 64 bit si mai are un Intel core i3 4000m de 2.4 ghz cu turbo boost si 4gb ram ddr3 la 1600 mhz, doar ca pe detaliile standard cu care vine GTA 5 (unele setari High, altele normale), jocul pare sa mearga cu 20 fps. Posibil ca afacerea mea sa nu fi fost asa de grozava? Sau macar niste sfaturi in legatura cu ce as putea face ca sa imi mearga jocurile ceva mai bine? Jocuri precum Skyrim merg in 12 fps pe detalii inalte ( in timp ce pe laptopul fratelui meu merg pe detalii maxime cu 25-30 fps)