| xRaduC a întrebat:

Nu ma prea pricep la componente PC, dar voi incerca sa explic pe cat de bine pot problema mea.
Am PC-ul acesta din ianuarie 2014, ce contine un hard de viteza (SSD) si hard de stocare, pe care l-am mai upgradat pe parcurs cu niste memorie RAM.
Anul trecut, prin martie, incepuse sa dea erori precum Blue Screen of Death si isi dadea singur chdsk. M-am informat si am aflat ca era posibil sa fie de la hard, si asa a si fost (am instalat si programe pentru a vedea temperatura si starea de sanatate + performanta - Hard Disk Sentinel). Mi-am luat un hard nou, pentru stocare, si am pus ce era pe cel vechi pe acesta nou. A mers bine, pana acum cateva saptamani...
Am pus jocurile (fiindca nu ajunge spatiul) pe cel de stocare si nu stiu daca ar fi trebuit sa le pun pe SSD. Prima problema s-a manifestat prin faptul ca nu puteam intra pe un joc, luandu-mi vreo 10 minute ca sa ruleze aplicatia si tot spunea ca trebuia sa faca update-uri jocul, dar nu a fost asta. Si-a dat un chdsk si a functionat dupa, am crezut ca s-a rezolvat dar... Acum cateva zile CS:GO-ul incepea sa mearga in poze: totul mergea bine cand ma jucam, deodata frame drop pret de vreo 5 secunde, apoi isi revenea. Iar ieri, am jucat Payday2 si nu puteam sa intru dandu-mi o eroare prin care imi spunea ca nu poate sa faca update-uri datorita unor fisiere, cred. Apoi am aflat ca nici Steam-ul nu mai functioneaza cum trebuie, luandu-i vreo 10 secunde sa intre in aplicatia din bara, ori pe Library, ori pe orice -_-. Acum am incercat sa sterg Steam-ul, dar ii ia, spune el, 4 ORE! Si nici macar sa mai umblu prin fiserele de pe hard nu mai pot, dand Not responding vreo 7 secunde pe fiecare fisier pe care incerc sa intru! Chiar nu imi inchipui de la ce sa fie aceste probleme. Tot isi da chdsk la fiecare start up si restart si dureaza ceva (vreo 20 de minute), dar nu da Blue Screen totusi. Acum, cu aplicatia Hard Disk Sentinel, imi spune ca hardul de stocare este in regula (are 100% performanta si 100% sanatate), dar SSD are 92% performanta si 95% sanatate. Am instalat si HD Tune Pro ca sa verific, poate are sectoare afectate, dar nimic pe niciunul. Nu stiu de la care din ele este problema. Spre surprinderea mea, nu stiu cum de pot sa manevrez pe google si pe desktop fara probleme.
Precizez ca am instalat driverele si windows update-urile, nu am virusi (decat pe vechiul hard, dar i-am exterminat si e clean acum), si de curatat pe dinauntru de praf tot l-am curatat.
Nu suport sa astept. Va rog, spuneti-mi ce este de facut in situatia aceasta? Sa cumpar un nou SSD? De la care din cele doua harduri este problema? Ar merita sa incerc sa il rezolv precum in clipul https://www.youtube.com/watch?v=F5Y7BniaRXg? Este posibil sa fie de la o alta componenta sau chiar si de la versiunea windows-ului (ce ar trebui sa fac daca asta ar fi)? De ce, daca hardul afectat este SSD-ul, pot totusi sa vizionez clipuri si sa fac absolut tot ceea ce vreau, doar pe partitia aceasta?
Nu am de gand sa il duc la un service de calculator, acolo cel mai probabil imi spune ca "ia-ti unul nou" si imi ia si, cel mai probabil, 100 lei. Scuzati categoria, daca nu este cea buna! Astept sfaturi, multumesc!

1 răspuns:
| Super0Game a răspuns:

Cred ca procesorul este cam puturos daca iti da crash.Cumpara un procesor AMD Six-Core(e echivalent cu un i5) si o placa video de minim 2 GB si dupa cred ca ai rezolvat situatia!