| catalin542000 a întrebat:

Salut.O intrebare.Am un pc cu aceasta configuratie:
ATENTIE! -nu ma dau mare, sunt pc-uri mult mai bune decat al meu si chiar si daca asi avea cel mai bun pc din lume nu vreau sa fac in ciuda la nimeni!
Deci configuratia:
Procesor Intel core dual Pentium 2 nuclee la 3, 20ghz
Placa video amd radeon 6790 1gb gddr5 256bity
Memorii ram Kingmax 2x4gb (8gb) 1333mhz
hard disk wd 1000gb, 7200rpm
ssd Kingston 60gb
Sistem de operare Windows 10(nu-i original)
Si un monitor Philips 1280x1024 adica HD

Pe ssd tin Windows-ul pe hdd jocurile(sunt gamer).
Intentionez sa iau un monitor nu stiu ce marca cred ca Samsung full hd 1920x1080.
Întrebarea este daca o sa cumpar monitor full hd atunci jocurile care imi merg mie spre exemplu the crew imi merge la ultra(ma mir cum ca nu ma asteptam deloc dar na cu atat mai bune) deci the crew merge la ultra daca iau monitor full hd atunci nu o sa mai mearga la ultra o sa mearga la mediu spre hard?
2.in sensul ca mai solicita placa video si cum ar fi ar trebui o placa video mai puternica?
3.ca altfel jocurile care le joc pe rezolutia hd nu o sa le mai joc pe rezolutia full hd?
Sper ca ati inteles ce vreau sa zic adica placa video stiu ca se solicita mai mult dar merge totusi sa trec cu vederea si sa tin placa asta video sau trebuie sa o schimb?

funda pentru cine raaspunde la aaceste intrebari.

8 răspunsuri:
| S3c0ndSh0t a răspuns:

Am televizor Samsung Full HD si joc Grand Theft Auto V pe rezolutie HD si nu vad nicio diferenta. Placa video este solicitata putin mai mult, ceea ce inseamna ca va trebui sa joci cu rezolutie mai mica sau detalii reduse (medium-high). P.S : Sistemul tau este foarte bun, dar procesorul il trage in jos + placa video care nu are suport DX 12.

| catalin542000 explică (pentru S3c0ndSh0t):

De placa video stiu si intentionez sa vand pc-ul si sa iau unul cu gtx 970 un i5 sau i7 ca fac editati cu un 950w ssi un 16 ram 4x4 la 1600mhz

| catalin542000 explică (pentru S3c0ndSh0t):

Dar de la hd pana la full hd nu este cine stie ce nu? eu sunt momentan la hd, ca cat % solicita placa

| S3c0ndSh0t a răspuns (pentru catalin542000):

Asta depinde de jocul pe care il joci. Pe desktop nu va solicita placa video. Daca iti iei GTX 970 nu vei avea nicio problema cu formatul Full HD, GTX 970 suportand si formatul 4K Ultra HD (3840 x 2160 ).

| catalin542000 explică (pentru S3c0ndSh0t):

Da stiu de aceea ma gândeam sa fac asta sunt gamer

| S3c0ndSh0t a răspuns (pentru catalin542000):

Daca esti gamer nu trebuie neaparat sa cumperi i7. Nu conteaza procesorul in gaming ci placa video.

| catalin542000 explică (pentru S3c0ndSh0t):

Da dar ti-am spus ca fac si editari sunt gamer si youtuber app am pc de vanzare te intereseaza?

| Mihăilă_Mădălin_1994 a răspuns:

Necesita marirea placii video, deoarece schimbând monitorul placa video o sa lucreze pe marimi mai mari astfel placa video o sa,, supralucreze''