| jokaozilio a întrebat:

PC-ul meu este stricat si l-am dus la un specialist ca sa-l repare. pana atunci ma joc pe un PC mai slab. Am decis sa instalez pe PC-ul asta Plague Inc. Evolved. S-a instalat dar cand il pornesc imi da eroarea : Failed to initialize player. Details :

DirectX9 GPU (Shader Model 2.0) is required.
Your GPU (Intel(R) 82865G Graphics Controller)
only supports Shader Model 0.0

Cred ca trebuie sa instalez driverul, dar nu gasesc un driver.
Ce sa fac?

5 răspunsuri:
| nick7856 a răspuns:

Pai jocul nu suporta DirectX9 shader model 2.0, cred ca trebuie sa ai "shader model" mai mare cam 3.0, sau poate sa fie si de la driver. Poti sa-i dai update cu "driver booster". Funda?

| jokaozilio explică (pentru nick7856):

Am instalat si Driver Booster si zice ca driverul de la placa video este instalat si functioneaza corect...

| nick7856 a răspuns (pentru jokaozilio):

Ai facut si update? Acolo iti arata in ce stare e (foarte proasta, proasta, medie, buna, foarte buna). Ma rog, pc-ul fiind slab nu poate rula "shader model 3.0"

| jokaozilio explică (pentru nick7856):

Auzi la el, cica nu poate rula shader 3.0. Am rezolvat problema. Acum merge jocul

| nick7856 a răspuns (pentru jokaozilio):

Si atunci la ce ai mai pus intrebarea? Baaa exista un fix aproape pentru orice joc. (aproape), depinde daca a mai fost intalnita acea problema!