| DoctorOtker22 a întrebat:

Salut, pe VLC MEDIA PLAYER cum pot sari peste o anumita secventa de exemplu las filmu sa ruleze pana la minutu 30 si de la minutul 30 vreau sa ajunga direct la 35 sau sa tai secventa respectiva, cum procedez?

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

Daca doresti sa sari peste ea, ti-am explicat deja ce trebuie facut. Altfel nu se poate, dar setandu-ti pe telefon o tastatura, va fi destul de comod.

"sau sa tai secventa respectiva, cum procedez?"
Daca doresti sa "dispara definitiv" o bucata dintr-un clip, trebuie sa o elimini, cu un editor video.
De exemplu ShotCut, etc.
Se poate decupa si in VLC, dar e mai incomod si mai putin precis, nu e facut pentru asa ceva.
Daca totusi doresti in VLC, optiunea o gasesti la View - Advanced Controls

https://www.youtube.com/watch?v=MtxpVJ5sX9M

Insa recomand ShotCut, e mult mai simplu, mai exact, mai elegant.
Tutorial : (decupare la mijlocul clipului incepe la minutul 0:54)
https://www.youtube.com/watch?v=lxiJRpcnF3I

importi clipul in program si il tragi in Timeline, pozitionezi cursorul in locul de inceput dorit, apesi S, te muti in pozitia de final dorita, apesi S,
Cu bucata pe care tocmai ai taiat-o selectata, apesi X sau apesi acel minus din bara, si va fi stearsa, bucata din dreapta va fi alipita la bucata din stanga.
Salvezi noul clip in formatul initial pe care il avea (MKV, MP4, etc)