| TheDarkCristi a întrebat:

Salut popor, am o problema cu calculatorul meu.Cand il deschid mi se misca in lag, cand intru in joc de asemenea dar dupa cateva ore imi apare un mesaj, ca a dat eroare si nu mai poate rula un program. Dupa mesajul ala nu mai am lag.Cum pot sa scap de lagul ala de inceput? Multumesccccc.

2 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Cea mai simpla varianta ar fi reinstall windows.

Totusi daca nu doresti sa reinstalezi windowsul incearca urmatoarele:
Scanare cu malwarebytes - www.malwarebytes.org
Scanare cu ccleaner - https://www.piriform.com/ccleaner/download
Verifica programele care pornesc odata cu PC-ul si debifeaza-le pe cele care ti se par suspecte.
Pentru a accesa lista cu programele care pornesc odata cu windowsul se acceseaza urmatoarele:
Pentru Windows XP, Vista, 7
Se apasa tasta windows + r sau accesati start -> run si tastati msconfig. O sa apara o fereastra noua si accesati tab-ul startup. De acolo debifati programele suspecte.

Windows 8/8.1/10
Se apara CTRL+ ALT + DEL sau click dreapta pe taskbar si accesati Task Manager, de acolo selectati tab-ul startup si dezactivati programele suspecte.

| Dugalle a răspuns:

Cel mai simplu, reformatare totala a sistemului iar apoi cauti alternative la programe pe google. Cauta " lightware ", sunt programe ce consuma foarte putine resurse.

Data viitoare fii mai atent cu ceea ce accesezi pe net sau descarci sau instalezi.