| 19dankatalyn96 a întrebat:

Pot instala Linux(Ubuntu) peste windows?
Adica, am doua partiti (C, D) i-ar windows-ul este instalat in partitia C, si in D am niste fisiere.Eu vreau ca aceasta partitie sa imi ramana adica (D), si doar in ce sa instalez Linux.
Multumesc! Ofer Funda. happy

Răspuns Câştigător
| DuDDy24 a răspuns:

Aaaa, scuzebig grin
Da, poti sa instalezi si sa ai doar linux pe PC. La instalare selectez "replace windowsu with ubuntu"(cred ca ubuntu vrei sa instalezibig grin) si selectezi partitia C pentru instalare (la mount point selectezi "/")
Baftawinking

2 răspunsuri:
| DuDDy24 a răspuns:

Da, bineinteles ca se poate. O sa faci dual boot si la pornirea PC-ului o sa te intrebe ce sistem de opererare vrei sa ruleziwinking

| 19dankatalyn96 explică (pentru DuDDy24):

Nu la asta m-am referit, eu vreau doar linux pe pc.

| DuDDy24 a răspuns (pentru 19dankatalyn96):

Aaaa, scuzebig grin
Da, poti sa instalezi si sa ai doar linux pe PC. La instalare selectez "replace windowsu with ubuntu"(cred ca ubuntu vrei sa instalezibig grin) si selectezi partitia C pentru instalare (la mount point selectezi "/")
Baftawinking