| MiricaAlexandru9972 a întrebat:

Recent am observat ca multe din jocurile noi nu culeaza prea bine pe o placa video gtx1050ti, asa ca vreau sa imi iau un RTX 2060, insa nu stiu daca este compatibil cu placa mea de baza. Puteti sa imi spuneti daca este? Placa de baza :ttps://www.gigabyte.com/ro/Motherboard/GA-B150M-D2V-DDR3-rev-10 #ov

2 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Ai PCI 3.0 "deci da". Conteaza totusi ce alte componente ai, si ce sursa ai, daca ai conectorii respectivi sa conectezi placa video la sursa. Oricare placa 2060 http://bit.ly/2u2WoD0 e compatibila. Conteaza si ce carcasa ai, la lungime, sa-ti incapa. Si-ti trebuie macar 1 6+2/8 pini, sau chiar 2 mufe la sursa sa-ti duca fizic curent. Apoi, sa vezi cat iti consuma componentele, sa-ti duca sursa tot sistemul.

| JohnsaUnder2 a răspuns:

Placa ta de baza suporta RTX 2060! Deoarece placa ta video are slot PCI-E 3.0 x 16 si aceasta placa video cere acest slot deci placa ta de baza suporta aceasta placa video! Sper ca te-am ajutat!