| Marianjdjsjwj a întrebat:

Salut.Stiu ca nu e o combinatie f buna dar vreau sa va intreb daca e ok i7-4770k 4.0-4.5 ghz cu un gtx 1080 de 8gb.Am inteles ca face bottleneck dar nu mult. Vreau sa mai mentionez ca răcirea in pc e foarte buna.Pareri?

Răspuns Câştigător
| N0xEterniS a răspuns:

Nu pot da un raspuns sigur pentru ca in anumite situatii, da este vorba de bottleneck, dar daca ai juca la rezolutia 1440p nu ai avea bottleneck deloc.

8 GB ram conteaza mult mai mult decat crezi tu. Ce viteza are memoria ram? Iti cam trebuie 16 in ziua de azi si in cazul tau NEAPARAT iti trebuie dual channel adica 2 stickuri de 8 gb pentru ca da informatia mai repede procesorului, prin urmare procesorul da informatia mai repede placii, prin urmare placa e folosita mai mult, pentru ca in momentul de fata nu ajungi la 90%+ utilizare.
Daca joci la rezolutie full HD 1920x1080 100% ai bottleneck, dar il poti minimiza cu dual channel ( 2x8GB )cu viteaza de vreo 3200 MHz as zice.

| Marianjdjsjwj explică (pentru N0xEterniS):

Da,am 2 placute de ram de 8gb de la gskill de 2666 mhz.Eu am acum gtx 1060 care nu face deloc bottleneck.Intrebare mea estebig grinaca imi iau acea placa o sa am boost de 50 fps uri macar? Chiar daca are face bottleneck.Probabil o sa strang bani si o sa imi cumpar un i7-7770k.

| N0xEterniS a răspuns (pentru Marianjdjsjwj):

Ai 1060 de 3 gb sau 6?
Normal ar trebui sa castigi 50+ fps.

| Marianjdjsjwj explică (pentru N0xEterniS):

Am de 3gb.Multumesc bro ca ti-ai luat din timp.Iti dau funda