| 22cool22 a întrebat:

Salut, stiu ca o placa de baza este compatibila cu un procesor doar daca au acelasi socket, dar daca la o placa de baza se potriveste o placa video GDDR5 merge si o placa cu GDDR3? Daca nu, atunci cum imi dau seama daca o placa de baza se potriveste cu o placa video?
Dau funda pentru un raspuns folositorhappy

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

G-ul ala vine de la "graphics" si nu are ce cauta cind te referi la o placa de baza. Conteaza doar slotul placii video, pe scurt, tipul memoriei nu are treaba. Daca ai PCiExpress pe o placa de baza cu DDR1 (nu exista asa ceva, dar presupunem), nu e nici o problema daca placa video are GDDR5.