| teodor123123 a întrebat:

:3

Am si eu o mica intrebare... Am un laptop, iar ventilatorul dupa cooler porneste doar la o anumita temperatura, ideea e ca eu vreau sa fie mereu pornit deoarece cooleru ajunge la o temperatura ridicata, iar ventilatoru nici nu apuca bine sa isi faca ttreaba ca se inchide laptopul de la sendorul lui de temperatura :3

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Nu ai cum, nu exista asa ceva. El are un senzor de temperatura, iar in functie de ea, ventilatorul se tureaza la o anumita viteza. Crede-ma ca si mie mi-ar fi placut sa fie asa, dar chestia asta cu controlul vetilatoarelor, nu o gasim decat la placile de baza high-end la pc-uri!
Bft!

5 răspunsuri:
| teodor123123 explică:

Deci multumesc frumos pentru raspunsuri, laptopul are 4gb ram si 1.5gb placa video si e 2.53 dual, ma rog cand ma joc temperatura nu sare de 60grade sta constant pe 50-55, iar cand nu ma joc sta pe 45-50 e ok?

| Albarescul24 a răspuns (pentru teodor123123):

Cand nu te joci 45-50? da ce laptopul tau se forteaza pe interne?
nu cred ca are 45-50 maxim 30 daca nu stai in mod de Gaming!

| express11 a răspuns:

Probabil ar trebui sa-l cureti de praf...

| Albarescul24 a răspuns:

Salut,Laptopul tau daca ar tine mereu pornit coolerul sar strica, 1 consuma foarte multa baterie, 2. poate s-a iti distruga ramii si poate si placa de baza.Si daca il pui in modul de Gaming toate ziua in 7 zile laptopul e in tomberon! Laptopurile nu sunt facute pentru jocuri de asta undele am 1.0 ghz si 1 gb ram si placa video de 32 mb.Desigur sunt unele Laptopuri la 3000-4000 lei care au cooler foarte rezistent si o baterie super buna dar nu se prajesc in 7 saptamana poate intr-un an poate 2 vei avea probleme cu un laptop de Gaming!
Lasal daca se inchide inseamna ca este epuizat. Dupa ce se inchide lasa-l s-a se raceasca 30-40-50 poate chiar si o ora si il vei avea 1 an 2! daca nu vrei cum ti-am spus vinde laptopul si cumpara un Calculator, este mult mai bun si rezista mai mult. Exemplu pc-ul meu nu raceste foarte bine dar prind 30 FPS pe verry low la League of legeds si ma pot juca 10 Ore fara s-a ma opresc.Si laptopul in 1-2 ore este mort! Funda?

| teodor123123 explică (pentru Albarescul24):

Http://aug.imghost.us/IgOJ.png uite aici un print cu temperaturile dupa 5 ore cat a fost pornit :3 e ok la 50grade constant? maxim 60?