| RecKinul a întrebat:

Am instalat un joc pentru nepoți pe PC şi nu îmi merge. Cere OpenGL 3 sau mai nou. Am cautat pe net şi nu merge sa instalez. Am laptop Dell Inspirion 5010 cu cip grafic Intel (HD) procesor i3 2,5 giga şi ram 4 giga. Sistem Windows 10 64 biți activat. Am descarcat drivere de la producator şi tot nu merge jocul. Jocul este free şi se numeşte Gignition.

1 răspuns:
| dannyel86 a răspuns:

OpenGL3 tine de performanta placii video.
Nu e un driver sau un program care sa fie suplimentar instalat in sistem. Ca sa ai OpenGL 3.0, trebuie sa schimbi o componenta (piesa) din laptop (mai greu de realizat, pentru ca majoritatea sunt sudate pe placa de baza). Poti afla intr-un service daca pe laptop se poate monta sau nu o placa video dedicata cu OpenGl 3.0.