| Mihai_Radu_1979_8LwK a întrebat:

Salut TPU
Am lag in toate jocurie jucate pana acumbig grine la Gta 4 pana la Minecraft laughing (serios). Spuneti-mi ce nu e bun la componentele mele si cu ce as putea sa le inlocuiesc

-Memorie:2.00 GB

-Procesor :Intel Core Duo CPU E8400 3.00 GHz

-Placa video:Intel(R) Q45/Q43 Express Chipset
Va multumesc si funda celui mai bun!

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Ai placa video integrata. Pune ceva decent si alta viata, plus inca doi giga de ram. Neaparat. Zici un buget si o sa primesti si sfaturi...

| Mihai_Radu_1979_8LwK explică (pentru KodrutZ):

Bugetul nu e o problema, am intrebat pentru ca nu ma pricep. Spune'mi te rog, daca imi iau o placa video noua trebuie sa iau un model anume? Daca da, ce model e recomandat?

| KodrutZ a răspuns (pentru Mihai_Radu_1979_8LwK):

Daca bugetul nu e o problema atunci vinde tot si fa unul nou de la zero. Ceva in genul asta, daca tu zici ca bugetul nu e nici o problema - http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/824775/
Nu, nu e un sistem nesimtit de scump, oferta a draq de mult in pretul lui comparat cu un Alienware sau alte minciunele.

| Mihai_Radu_1979_8LwK explică (pentru KodrutZ):

Vreau sa o cumpar pe asta, depinde ce zici si tu http://www.emag.ro/......DMQYSBBBM/

| KodrutZ a răspuns (pentru Mihai_Radu_1979_8LwK):

Arunci banii pe aia daca o bagi in sistemul tau asa cum e el acuma, plus ca are nevoie de o sursa potenta si are doar doi ani garantie. Nu zic ca acuma e musai nasoala, am avut un Sapphire HD 4770 si a rezistat 5 ani overclockat cu spume intr-o carcasa slab ventilata in zona placii video pina a murit. Intrebarea in cazul tau e ce rezolutie are monitorul? Nu de alta, dar de exemplu in cazul meu un GTX 750 Ti e overkill in multe jocuri (1280X1024), i-am coborit frecventele cu vreo 35% si majoritatea joacelor merg bine-mersi. Plus de asta, Toxic-ul ala nu incape chiar in orice carcasa...winking

| Mihai_Radu_1979_8LwK explică (pentru KodrutZ):

Da,in timpul asta m-am interesat si am vazut ca nu se merita sa bagi o placa buna intr'un pc slab.Deci o sa imi fac unul de la 0 cu wishlistul care mi l'ai dat.Mersi frumos happy

| KodrutZ a răspuns (pentru Mihai_Radu_1979_8LwK):

Cu placere. Poti sa ma cauti pe PM sa mai detaliem. Chiar daca bugetul e generos, e pacat sa nu profiti la maxim de ofertele la zi si mai ales de Haswell Refresh si H97. Astazi as merge pe
Intel Core i7 4790, chiar daca nu mai ai ce overclocka la el, insa saptamana viitoare sau cind o sa apara urmasul lui 4770K, as merge pe ala - daca se pune problema overclockului, desigur. Nu de alta, dar 4790-ul cu 4 GHz Turbo Boost e mai mult decit suficient anul asta si inca vreo 3 dupa, cel putin. Oricum, cu o placa de baza cu H97 o sa poti sa pui un Broadwell pe la anul cind o sa apara, dar sa nu o dau in balarii. Detaliem in privat. happy

| Mihai_Radu_1979_8LwK explică (pentru KodrutZ):

Cu chestia asta rezolv, spune-mi te rog daca stii cum aflu ce placa de baza am(stiu ca pentru profesionisti pare o intrebare stupida, dar eu ma consider un ''noob'' in calculatoare).Am programul Cpu-Z deja instalat.Tu spune'mi te rog unde trebuie sa ma uit.Mersi

| KodrutZ a răspuns (pentru Mihai_Radu_1979_8LwK):

Cel mai simplu ar fi sa te uiti pe factura/garantie, sau sa scoti panoul sa te uiti in carcasa. Daca nu, in CPU-Z ai un tab care se cheama Mainboard. happy
P.S. Daca iei de la garaj componentele, sa nu uiti de codul meu de reducere ca sa imi iasa si mie de o bere. big grin

12 răspunsuri:
| MrCaNaByS a răspuns:

Acea placa video iti va face mari probleme, cel mai bine ar fi sa o inlocuiesti cu una Nvidia.

| FlorinSalamNr1 a răspuns:

La minecraft incearca sa ai setarile minime si sa ai alte programe nefolositoare inchise
...si la GTA 4 trebuie sa ai cel putin 3GB RAM(daca nu ma insel)

| Mihai_Radu_1979_8LwK explică (pentru FlorinSalamNr1):

Da,la minecraft nu e din setari.Despre Gta 4 am dat doar un exemplu de la un joc mare la unul mic(Minecraft).

| eilix22 a răspuns:

Nu ai destula memorie pentru aceste jocuri asa ca la minecraft iti merge putin greu si din cauza memoriei mici iti poate spawna mai multe blocuri, mergi, spargi un bloc iti reapare, dai in mobi si nu merge... deci mai bine schimbati rami>>>4 gb DDR3