| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU,am mai scris si ieri nu am primit nici un raspuns poate nu am pus eu intrebarea unde trebuia,te rog ajuta-ma ca nu stiu ce sa mai fac, treaba sta an felul urmator, am cumparat un router TENDA W316R,am facut tot ce trebuie la instalare cum te andruma din manual dar nu se conecteaza,l-am luat an idea sa bag unitatea pc prin cablu care vine de la router si laptopul prin wiriless tot din acelasi router, am bagat cablu de la RDS an router si din router cablu an unitatea pc cablu care mi l-a dat cand am cumparat aparatu, intru an explorar sau chrome scriu an bara de adrese adresa 192.168.0.1,la parola admin,admin, si cand dau OK, imi apare urmatoarea eroare ERROR 2 ASP an bara de adrese si pop up bloked,wirlesstul al vede laptopul dar cand dau conect pe google apare pagina TENDA CU INSTALAREA,ajuta-ma te rog nu mai stiu ca sai mai fac am ancercat toate modalitatile si nu merge,o trebui sa mai instalez draivar,program ceva,sa fac alte setari ASTEPT UN RASPUNS DE LA TINE, TE ROG MULT AJUTAMA, mersi mult.

8 răspunsuri:
| MeConstantine a răspuns:

Sigur ai pus cablul de retea in unica mufa care este. In primul rand pune mai intai doar cablul in Router si apoi in calculator si tasteaza in browser, preferabil Internet Explorer, adresa de admin de pe router si vezi ce-ti da. Esential este ca la prima botare cablul sa fie in mufa 2 de retea si trebuie sa fie p[ornit cu verde, adica cablul de retea veche. Sunu unele routere care sunt pe sistem invers si nu merg unele cabluri, de aceea s-ar putea sa fie doar la modul in care este mufat cablul. Nu te speria vezi daca te poti loga asa la router si atunci este oky, daca nu ti-l vede asa inseamna ca routerul are o problema.

| Banica_Liviu_Ion_1975 a răspuns (pentru MeConstantine):

Salut am ancercat cum mi-ai explicat tu, am bagat cablurile cum mi-ai spus, am intrat an explorar am scris adresa 192.168.0.1,mi-a aparut pagina de la tenda am bagat parola si am dat ok, s-a deschis un folder an care scrie asa, Successfully configure, dar sus an bara de adrese scrie urmatoarele input error, 192.162.0.1\error 2 asp, crede-ma ca tot nu vede netul an pc ce sa-i mai fac nu o fi setat ceva bine, am cautat pe net nu am gasit nimic explicativ gen tutoriale, etc, pentru tenda w316r ce daracu sai mai fac crede-ma.

| MeConstantine a răspuns (pentru Banica_Liviu_Ion_1975):

Daca il ai cu factura returneaza-l ca poate sa fie o eroare de configurare din fabrica, sau cauta sa-l instalezi cu cd-ul routerului daca il ai

| Banica_Liviu_Ion_1975 a răspuns (pentru MeConstantine):

Astai al doilea am mai schimbat unu la aceiasi problema m-am gandit si eu am fost l-am schimbat si tot aceiasi treaba e am ancercat si cu cd ul lui de instalare aceiasi problema e sal ia dracu cred ca al arun pe geam ca m-a scos din sarite, oricum ati multumesc mult ca m-ai ajutat.

| Banica_Liviu_Ion_1975 a răspuns (pentru MeConstantine):

Gata l-am conectat dar nu am bagat mufa de la rds an locul indicat de manual am bagat-o an una din cele 4 de iesire din care ese si cea care se mufeaza an pc, am reusit multumesc mult ai avut dreptate ca nu corespund mufele daca nu ereai tu ma chinuiam anca 3 zile degeaba mersi mult esti tare.

| MeConstantine a răspuns (pentru Banica_Liviu_Ion_1975):

Nu ai pentru ce si ma bucur ca ai reusit.

| MadalinG99 a răspuns (pentru Banica_Liviu_Ion_1975):

Plz mai ajuti si pe mine am aceeasi problema

| SKREFI a răspuns:

Si eu am aceiasi problema dar nu incercai sa bag mufa de la RDS in una din cele 4 si daca o bag acolo mufa care trebuie sa vina in pc trebuie sa o bag in aia albastra sau tot intruna din cele 4?