| γώεμι a întrebat:

am o întrebare, cum se utilizează bateria laptopului? Dacă îl țin mereu în priză, trebuie să-i scot bateria, sau s-o las? Sau trebuie să-l țin în priză, numai pînă se încarcă complet, apoi îl scot, pînă se descarcă iar și tot așa (asta ar înseamna că trebuie să introduc și să scot laptopl din priză la fiecare trei ore)? Dacă îl țin mereu în priză, avînd bateria introdusă, se poate deregla, dar fără baterie?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde! Daca bateria e slaba, trebuie tinuta tot timpul.Eu am avut un laptop, si daca avea bateria 100% se descarca in 5 minute fara sa fac nimic.Incearca,cat de repede se stinge fara baterie. Daca bateria e slaba, poti sa cumperi una.

| γώεμι explică (pentru anonim_4396):

Bateria e bună, nu se descarcă repede.

| anonim_4396 a răspuns (pentru γώεμι):

Da,am vazut ca tine doar trei ore.Iti recomand sa o lasi doar 2 ore jumate, apoi sa o incarci minim 6 ore.Si tot asa.

| brok3nh34rt a răspuns:

Poti tine cablul de alimentare constant la el daca stai in casa, sau daca ai nevoie de el cu tine si nu poti incarca, il poti lasa pana se termina de incarcat, si dupa aceea ii scoti cablul de alimentare.

| γώεμι explică (pentru brok3nh34rt):

Da, dar nu se dereglează bateria, dacă țin mereu laptopul conectat la priză?