| Andrehixx a întrebat:

Am o întrebare. Vreau să îmi construiesc un PC și nu știu cum să îmi dau seama că sursa pe care vreau să mi-o iau este combatibila cu carcasa.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Pai posteaza link cu carcasa si cu sursa, eventual si cu celelalte componente,
si vei primi ajutor.

Sursa trebuie:
sa fie ATX,
sa aiba cabluri suficient de lungi pentru respectiva carcasa,
sa aiba putere suficienta pentru a sustine componentele sistemului, (si aici ma refer in primul rand la procesor si placa video)
sa nu fie o chinezarie ieftina, ca iti poti pierde placa de baza si chiar tot PC-ul, daca se duce.

Optional,
sa fie silentioasa,
sa fie semi-modulara.

Despre iesiri nu am mentionat nimic, pentru ca banuiesc ca nu doresti 3 placi video, sau 8HDD-uri, astfel incat sa nu-ti ajunga cele cu care vin majoritatea.