| SteoMondialul a întrebat:

Am o placa de baza Gigabyte M52LT-D3 si vreau sa imi cumpar o placa video noua.
Problema este ca nu stiu daca este compatibila cu placa de baza. Cum pot afla daca o placa de baza este compatibila cu o placa video? Sau direct raspuns daca aceste doua placi sunt compatibile.Cel mai bun raspuns primeste FUNDA!

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
3 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Placa de baza are urmatorul slot pentru placa video: "PCI Express x16 slot, running at x16"
Poti cumpara o placa video compatibila cu acest slot. Ai mai multe variante, nu va fi usor, in functie de buget.
Pentru performantele placilor video pe aceasta configuratie si pentru diferentele dintre ele, e necesara o documentare sau sa intrebi pe cineva care are cunostinte IT.
O placa video buna cere si o sursa pe masura, de aceea uneori trebuie sa tii cont si de aceasta componenta.

| SteoMondialul explică (pentru dannyel86):

Mai am 8ram si un procesor amd athlon II x3 3.00 GHz... deci ar merge?

| dannyel86 a răspuns (pentru SteoMondialul):

Normal ca va functiona. Doar ca unele placi video au performante mai joase decat altele.
Trebuie sa cumperi o placa ce are un raport bun calitate / pret.