| comadark a întrebat:

Am o placă video Nvidia Geforce Gtx 760 TI sau OC nu stiu exact, de 4 GB. Ideea e ca am facut ultimul update la placa cu geforce experience parca iar pe driver easy imi arata ca fiecare driver e updatat, chiar si cel de placa. Ideea e ca de exemplu in gta 5 este folosit undeva la 2500 mb din 4 gb si cand sunt undeva unde e vegetatie sau mai multe lucruri de randat, scap fps urile, nu drastic sa ajunga la 5 10 dar se vede acea diferenta si este extrem de deranjant. La fel si in dead by daylight la fel, nu este un joc care necesita extrem de multe si trebuie sa dau cam pe medium sa se miste cat de cat ok. Idei? Am windows 10 pro. S-ar putea sa fie putin deconectata placa? Sau ce ar putea fi?

2 răspunsuri:
| N0xEterniS a răspuns:

Nu o sa-ti placa raspunsul, dar placa ta este low end, dificultatile pe care le ai sunt hardware nu software. Nu stiu decate ori am explicat chestia asta aici, dar pur si simplu nu exista magie cand vine vorba de castigat performanta in jocuri. Ruleaza doar jocul, nimic altceva si atata performanta ai, pe cuvant lasa-ti bloatware'urile astea tuneup, exista degeaba.
E normal sa-ti scada fps'urile in anumite zone, de exemplu cand eu jucam gta 5 pe 1060 6GB, aveam prin oras 60+ fps, dar daca ma duceam prin padure si ploua, scadea la 40+. Deci ce as fi putut face? As fi putut sa dau setarile mai jos, sau sa-mi iau alta placa/pc.
Sa nu crezi ca e vreo problema daca foloseste numai 2500 Mb, foloseste memoria si in funtie de viteza, pentru ca o placa nu are numai memorie ci si viteaza, de exemplu 1070Ti are 8GB, la fel si 2080Super, dar 2080Super da de pamant cu 1070Ti.

Apropo, in Dead by Daylight recent au facut update la grafica si ia mai multe fps.

| Jurasim a răspuns:

In general in jocurile unde ai vegetatie in exces mai ales pe setari maxime daca joci, ai numar de fps-uri redus, iar daca jocul respectiv nici nu ii optimizat cum trebuie ii si mai rau; poti sa verifici cerintele de sistem pentru cele 2 jocuri; poate mai trebuie sa modifici anumite setari din jocurile respective; incearca totodata sa vezi daca ai cea mai recenta versiune de windows; modifica anumite setari din Nvidia Control Panel, s-ar putea sa iti imbunatateasca placa atat pentru performanta cat si gaming
cateva video-uri ce ar trebui sa le faci din setarile nVIDIA daca nu ai facut deja acest lucru

https://www.youtube.com/......tps?/watch

https://www.youtube.com/watch?v=jZrnfWpENTo&t=579s