| ghostsiroman a întrebat:

Am o problema cu calculatorul meu. De la un timp mi se inchide singur. Mai intai, programele care ruleaza in full screen sau apar pe ecran se opresc, dupa care apare un ecran albastru cu un mesaj gen Error care imi spune ca Windows-ul a intalnit o problema si trebuie sa se inchida. Am citit pe niste forumuri si am aflat ca timpul setat ar putea fi cauza, asa ca am intrat in BIOS si am setat data corect ( data nu era pusa bine ). Dupa care mi-a mers bine. Dar a doua zi cand l-am deschis, s-a intamplat la fel, si nu mai merge smecheria cu timpul ( adica l-am setat la loc si tot se inchide). Aam incercat sa instalez din nou Windwos XP pe el dar se opreste cand trebuie sa fac partitiile, fiindca nu recunoase Hard Drive-ul. A doua oara cand am deschis calculatorul ca sa instalez Windwos XP mi-a spus ca CD-ul cu Windows nu a putut detecta un Hard Drive, asa ca s-a inchis setup-ul. Puteti sa ma ajutati va rog?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cumpara-ti o baterie noua.
https://rstforums.com/......ios-blocat t=68239
Daca mai ai probleme spune-ne.

| ghostsiroman explică (pentru Salontanul):

Este calculator, nu laptop, iar sursa merge bine.

| Salontanul a răspuns (pentru ghostsiroman):

Alooo! Si calculatorul are baterie. Macar de curiozitate puteai sa copiezi link-ul in browser si sa te uiti la ce ti-am aratat. Bateria nu este pe rol de sursa ci tine BIOS-ul in stare de functionare chiar daca este luat curentul.