| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema cu sunetul la PC (in special gaming). Detin o placa de sunet externa, un BlasterX G6 si o pereche de casti HyperX Revolver S. Cand joc CS sau Pubg, orice alt joc, sunetul nu vine la capacitate maxima, de exemplu daca astept vreo 10 -15 secunde si nimeni nu vorbeste sau impusca cineva, wow sunetul vine foarte inalt la o calitate super buna, aud orice, dar daca cineva trage sau vorbeste la microfon, acel sunet coboara semnificativ si nu se mai aude atat de bine, daca astept iar 10 secunde 15 si e liniste sunetul revine. Care e problema?

1 răspuns:
| GabiDumitrescu a răspuns:

G6-le e extraordinar ca sunet, am si eu unul si e net superior lui Sound Blaster X3 sau lui EPOS | Sennheiser GSX 1200 PRO, pe care se intampla sa le am si pe ele. Ai putea incerca sa il folosesti pe Direct Mode, fara efecte, sau - dimpotriva, sa te joci cu efectele pana ajungi la rezultatul dorit. Ca o paranteza, vezi ca softul de la G6 e cam EOL, daca nu ai facut-o inca, ia si instaleaza Sound Blaster Command. Verifica de update pentru driver si firmware, fa-le daca e cazul, vezi daca sunt ceva schimbari cu setarile tale, apoi ia si fa ce ziceam mai sus daca nu observi nici o imbunatatire.