| VladFast a întrebat:

am o problema legata de crarea unui server, tot incerc sa creez un fel de comunitate pentru mine si prieteni, eu am cel mai bun PC dintre toti prietenii mei asa ca am zis sa ma ocup eu de deschiderea serverelor, am incercat sa fac server Minecraft, mie imi merge perfect lor le zice ca este offline, deci nu merge, am incercat sa fac server Counter-Strike, mie perfect lor nu, apoi am incercat pentru Team Fortress 2, cand il pornesc imi apare niste erori in consola nici mie nici lor nu le merge serverul, am inteles de pe diferite forumuri ca daca ai modem/router de internet vei avea probleme cu crearea server, si DA, am modem de internet de la UPC numit CISCO EPC3925, cine sa pricepe va rog putin ajutor, DAU FUNDA!

4 răspunsuri:
| VladFast explică:

Hai sa va explic mai detaliat, am modem CISCO EPC3925 primit in custodie de la UPC, in acesta este conectat la 2 aparate, un router D-Link pe care il folosesc pentru telefon/laptop si celalalt aparat este PC-ul meu, internetul din PC vine din modem(CISCO) nu din router(DLink), cand creez un server in loc sa porneasca pe IP-ul meu 95.76.xxx.yyy porneste cu 192.168.1.1, deci undeva este o problema, IPul meu este Static, de cand am modemul acesta nu mi s-a schimbat IP-ul!

| Codrin01 a răspuns:

Salut VladFast, s-ar putea ca problema ta sa fie de la IP. Daca ai ip-ul dinamic (schimbator) nu iti poti crea un server cu ip stabil, pe care se se poata conecta si alti playeri. Iti sugerez sa ii intrebi pe prietenii tai care are ip static sa faca el serverul pe pc-ul lui. O alta varianta ar fi sa apelezi la un Server unde sa-ti pui si serverul tau, asta ar putea costa. Funda?

| VladFast explică (pentru Codrin01):

Am IP Static, in fiecare zi cand deschid calculatorul verific IP-ul sa vad daca s-a schimbat si nu se schimbe, deci nu e dinamic, unii prieteni imi spuneau sa nu fie de la firewall sau altceva.

| VladFast explică (pentru Codrin01):

Am rezolvat, trebuie sa fac IP Forwarding la modem.