| elgoog a întrebat:

am si eu o intrebare, am un canal de Youtube care prinde bine, am activat generarea de bani si sunt tare curios cum se face? Trebuie sa am vizionari nu? Adica eu strang destule la 3.000 pot sa strang si 50.000 la unele video-uri.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Lostlyric a răspuns:

Mai toti romanii confunda numarul de vizualizari cu numarul de vizualizari UNICE per video. Cele din urma fac toata diferenta, daca vorbesti de cat te plateste Google-ul. Ce folosesti tu acolo este un tool lipsit de importanta.
Nu te mai uita la cifre. Sunt nenumarati factori de luat in calcul pentru a face bani pe Youtube:
1. Numarul de vizualizari unice pe zi/saptamana/luna/an
2. Numarul de vizualizari unice pe video
3. Consistenta uploadarii. Nu vei face niciodata bani din Youtube daca nu ai un program sau orar bine pus la punct.
4. Si, mai presus de orice, desi am lasat-o la sfarsit, Originalitatea temei tratate.
Gandeste logic: cele mai multe vizualizari pornesc de la abonati. Pe ei trebuie sa te bazezi. Ei sunt consistenta aceea lunara. Ei iti vor asigura un numar constant de vizualizari. Pentru a-i atrage pe canalul tau si a-i PASTRA ca abonati, sunt factori mai mult subiectivi: modul in care iti expui tema, originalitatea, carisma personala, nivelul de interes al audientei. Daca ai o combinatie din toti acesti factori, abia atunci poti sa-ti faci iluzii: pentru ca numarul abonatilor va creste exponential, nu liniar. Nu te poti baza pe castigul a 5 abonati pe luna. Ci a 5 abonati pe luna, apoi 50, apoi 500, apoi 5000 etc.
Spuneam de consistenta pentru ca poti pierde cu usurinta abonati daca nu le oferi un program exact: "ex. uploadez videori de 2 ori pe saptamana, lunea si vinerea". Acestia se vor intoarce. Stiu ca se pot baza pe tine. Sunt oameni si nu sunt numere sau robotei.
Castigul din publicitate pe canalul tau se face pe NUMARUL DE CLICK-URI unice accesate de un SINGUR vizitator pe canalul tau. Daca acela intra pe canalul tau si nu acceseaza add-ul, pa-pa! Nu se va lua in calcul. Daca il acceseaza de mai multe ori, iar...pa-pa! Se considera ca l-a accesat o singura data. Google-ul nu face altceva decat sa iti ofere o solutie in cazul unei audiente mari. Altfel, ramai un pierde-vara.
Daca ai un canal in romana, trebuie sa te gandesti ca audienta va fi STRICT din Romania. Alt factor de luat in calcul pentru care iar, a te baza pe ceea ce poti castiga prin canalul tau de la Google este un fleac. De aceea, cei mai bine platiti creatori de canale romani, pe Youtube, se bazeaza pe veniturile aduse din sponsorizari.
Asa ca, sa renuntam la idei marete deocamdata, da?
Sa devenim putin realisti: munca, implicare, originalitate.