| emy9412 a întrebat:

Salut tpU! am si eu o intrebare am vb cu candva de la pc garage si nu prea am inteles ce mi-a explicat el! am o placa de baza p5vd2-vm si am decat 2 mufe de sata 2 pe el! si as vrea sa imi cumpar acest SSHD:Seagate Desktop SSHD 1TB 7200RPM 64MB SATA-III! as vrea sa stiu daca este bun pentru acesta placa de baza tinant cond ca am un procesor e6600 2.4ghz si 2 gb ram, placa video gigabyte gt630 si vreau sa stiu daca imi merge perfect acest sshd! multumesc anticipat dau funda si voturi

Răspuns Câştigător
| Sharky_Fistis_1993 a răspuns:

Il poti folosi linistit.Nu este nici o problema, doar ca o sa ia foarte putina memorie.
Alternativ poti sa mai cumperi un HDD normal sata 2 de 500 GH sau 1 TB si sa le legi pe ambele iar pe SSD sa lasi doar windowsu si programele driverele ETC si pe celalalt toate jocurile muzica si c emai ai tu.

Stimahappy

Funda?

8 răspunsuri:
| Sharky_Fistis_1993 a răspuns:

Salut. Cele 2 produse prezentate de tine nu sunt compatibile din pacate. Dupa o scurta verificare am putut constata ca placa ta de baza nu suporta interfata SATA III!
O alternativa a solutia ta este sa iei un SSD SATA II!
Uite aici o lista de recomandare din partea mea.

http://www.pcgarage.ro/ssd/filtre/general-interfata-sata-ii/

Oricare produs din aceea lista este compatibil cu placa ta de baza. Daca neaparat vrei SATA III, atunci este nevoie de schimbarea placi de baza.

Sper ca te-am putut ajuta cat de cat.

Stima.

| emy9412 explică (pentru Sharky_Fistis_1993):

Multumesc dar eu nu am hdd deloc pe aceasta placa prentata mai sus, si ce sa fac cu un ssd daca nu am hdd?

| emy9412 explică (pentru Sharky_Fistis_1993):

Fii atent putin te rog. la mine la placa asta de baza p5vd2-vm scrie asa la sata
numar sata:
VIA 8237A South Bridge:
2 x SATA
JMicron JMB363 SATA controller:
1 x eSATA
1 x SATA
poate intelegi mai bine! nu cumva ar merge si ala si sa ii dau din bios la sata controller el acuma este pe ide si sa il dau pe raid? intreb si eu ca vad ca te pricepi!

| Sharky_Fistis_1993 a răspuns (pentru emy9412):

Nup Raid inseamna alt ceva. Raid este atunci cand lucreaza amandoua simultan dar totusi nu lucreaza. Adica (atunci cand moare unu intra celalalt) aste o poti folosi in cazul in care ai 2 3 HDD raid si ti un SITE sau ceva. Tu nu ai nevoie de RAID.

Placa ta contine astea:

Interfata ATA:

1 x ATA

Interfata Serial ATA: 1xATA

2 x SATA II

Asta inseamna ca are 1 conexiune SATA 1
Si 2 conexiuni SATA 2.

Ceea ce inseamna ca poti sa pui 2 componente cu conexiune SATA 2.

Acum Tu poti sa cumperi un Hard disc normal sata 2 si un SSD sata 2. Le poti lega pe ambele la pc fara probleme. Dupa ce le-ai montat te duci in Bios > Bot Menu > si alegi la "Primary Boot" sau ceva de genu depinde de bios, acolo alegi SSD-U ca si primary. Apoi salvezi si iesi Dupa mai intri odata si ca secondary alegi celalalt HDD ala normal nu SSD-U. Salvezi iar si iesi. Apoi ca sa instalezi windowsu pe SSD intri iar in Windows si mergi iar la BOOT si apoi la Primay Bot ala si alegi Unitatea ta DVD. Dai restart cu CD de windows inauntru si o sa inceapa sa Boteze dp DVD windowsu. si s ail puna pe unitatea dorita de tine. Cand ajungi in meniul unde algi unde sa fie instalat win. algi SSD-u. si gata.

De luat in considerare este SURSA. Ce sursa ai, 2 HDD o sa consume ceva curent trebuie sa faca fata astfel apar dificultati (se blocheaza etc).

Sfatul meu ar fi insa sa schimbi placa de BAZA, pentru ca este putin depasita. Nu este obligatoriu este doar o propunere.

Ai grija si la cablurile conectoare. Trebuie sa le pui in acele 2 sloturi speciale pentru SATA. (Sunt 2 sloturi roz sau rosi).

Raidul in aceasta situatie este inutil si creste consumul.

| emy9412 explică (pentru Sharky_Fistis_1993):

Iti multumesc frumos! deci sa inteleg ca in niciintr-un caz nu o sa mearga sshd acela nu? adica o sa mearga montat dar nu o sa imi mearga mie bine nu?

| Sharky_Fistis_1993 a răspuns (pentru emy9412):

Daca ti windowsu pe el o sa mearga mai rapid. O sa incarce win in cam 5 secunde. Tot ce ti pe acel SSD o sa mearga mai rapid. Problema este ca nu poti tine prea multe pentru ca este mic... sad

Mno, ma bucur ca te-am ajutat. Sper sa rezolvi.

O zi buna.

Funda?

| emy9412 explică (pentru Sharky_Fistis_1993):

Iti dau funda frate! pai nu vreau ssd! vreau SSHD! asta de fapt:
Seagate Desktop SSHD 1TB 7200RPM 64MB SATA-III merge asta in cerinte normale pe ce am eu? asta ma intereseaza cel mai mult!

| Sharky_Fistis_1993 a răspuns (pentru emy9412):

Nu nu mergem pentru ca tot conector sata 3 are. Tu nu ai sata 3 pe laca de baza. Poti sa alegi tot asa un model de SSDH pe sata 2.

Uite aici:

http://www.pcgarage.ro/......tate-1000/

| Sharky_Fistis_1993 a răspuns (pentru emy9412):

Il poti folosi linistit.Nu este nici o problema, doar ca o sa ia foarte putina memorie.
Alternativ poti sa mai cumperi un HDD normal sata 2 de 500 GH sau 1 TB si sa le legi pe ambele iar pe SSD sa lasi doar windowsu si programele driverele ETC si pe celalalt toate jocurile muzica si c emai ai tu.

Stimahappy

Funda?