| ricoset a întrebat:

am si eu o intrebare cum aflu la un Xbox 360 daca e modat sau nu? L-am cumparat la mana a doua si nu stia tipul, daca e modata sau nu, a zis ca a primit-o, cum pot afla daca este modata? M-ar ajuta foarte mult un raspuns mai detaliat. Si in legatura cu RROD, din ce cauze apare? Exista vreo solutie cu care pot scapa de el fara sa-l dezmembrez? Daca da as vrea niste detalii ce si cum, si din cat in cat timp da RROD? Adica, sa nu dea odata pe luna, a mai avut cineva RROD? Dupa ce l-a fixat, dupa cat timp i-a aparut iar RROD? Mersi de ajutor

13 răspunsuri:
| OctaLoL a răspuns:

RROD sau Red Ring Of Death, este o defectiune tehnica care apare atunci cand consola de supraincalzeste.Nu sunt modalitati sigure sa afli daca consola ta este, sau nu modata. Daca chiar vrei sa afli, incearca asa:
1. Daca nu ai acces/ti-e blocat accesul la Live, consola s-ar putea sa fie modata cu JTAG/RGH/RGH2.
2.Daca ai acces la Live, incearca sa faci un DVD cu un joc ales de tine(sunt tutoriale pe YouTube)si sa-l rulezi in consola. Daca merge, consola ta s-ar putea sa fie modata cu LT. 2, 3+.
Daca nu gasesti un tutorial pe YouTube, uite aici unul:
http://www.youtube.com/watch?v=maDhqze8WYM

| ricoset explică (pentru OctaLoL):

Mersi de raspuns dar nu stiu sa fac jocuri de xbox pe dvd laughing, o sa incerc cumva nu stiu cum. daca mi-ai putea spune, apropo pe hard disk pot baga filme/muzica si mai ce? ca nu prea stiu

| OctaLoL a răspuns (pentru ricoset):

Ti-am pus la sfarsitul raspunsului un link care iti arata cum sa pui jocuri de Xbox 360 pe DVD(recomand acest lucru doar pentru facerea unui Backup, nu recomand piratarea).Se pot viziona filme cumparate de pe Xbox 360 si poti baga un MP3 in Xbox ca sa asculti muzica(cumparata).

| ricoset explică (pentru OctaLoL):

Jocuri pot baga pe hard?

| OctaLoL a răspuns (pentru ricoset):

Da,poti.

| ricoset explică (pentru OctaLoL):

Doar daca e modat? sau

| OctaLoL a răspuns (pentru ricoset):

Nu,se poate face asta si cand este Stock/Retail.

| ricoset explică (pentru OctaLoL):

Deci cumpar jocu de pe live sau de unde il cumpar si se pune pe hard sau cum ca nu inteleg, detaliaza.te rog

| mgtow a răspuns:

Omule din pacate nu putem facilita informatii legate de piraterie, vorbeste cu altcineva pe forumuri, internet, youtube... si vei primi un raspuns. Iar despre inelul rosu de moarte apare cand se foloseste prea mult consola mai ales vara la temperaturi mari, in caz ca are reballing nu va avea probleme si poti juca linistit si cand e cald pe timp de vara, nu se stie dupa cat timp apare iar problema dar multi zic ca nu au mai avut probleme.

| ricoset explică (pentru mgtow):

Ce e reballing? cum stiu daca are reballing?

| mgtow a răspuns (pentru ricoset):

Cand staniul se topeste si se aprinde inelul rosu se ajunge la reballing, se desface consola si la procesor se inlatura staniul topit apoi se pun niste bilute mai rezistente tot din staniu ranforsat cu un grilaj protector pentru ventilatie mai buna si o pasta termica noua asa se face un reballing: http://www.youtube.com/watch?v=vTbHKOy19Mk

| ricoset explică (pentru mgtow):

Cam cat ar costa acel reballing?

| mgtow a răspuns (pentru ricoset):

Vreo 100 - 200 lei depinde de cine o face preturile variaza.