| J3lueRaid3N a întrebat:

Am si eu o intrebare! Merge o Placa Video de la DDR2 pana la DDR5 la o placa de baza DDR1...adica se potriveste?

Răspuns Câştigător
| kikatsuki a răspuns:

Da dar de preferat e sa fie de aceeasi serie spre exemplu la rami ddr2 are o deschizatura pe mijloc iaar la ddr3 este mai spre stanga sau dreapta depinde cum o privestibig grin

4 răspunsuri:
| BassBooster a răspuns:

Salut.
Nu, nu se potriveste, de aceea se numeste DDR1, DDR2 etc.
Sunt denumite asa pentru ca sloturile de pe placa de baza au diferite marimi, in functie de DDR. Asa este si la RAMI, de exemplu, o placuta de ram DDR2 nu se potriveste pe o placa de baza care are slot pentru DDR3.
Sper ca ai inteles, salut.

| ClauCS99 a răspuns:

ASTA E O MARE PROSTIE, se poate potrivi, dar conteaza ce slot are placa de baza adica daca e pcie 1.0(la placa de baza)iar la placa video pcie 2.0 normal ca nu merge.

| kikatsuki a răspuns (pentru ClauCS99):

Da dar de preferat e sa fie de aceeasi serie spre exemplu la rami ddr2 are o deschizatura pe mijloc iaar la ddr3 este mai spre stanga sau dreapta depinde cum o privestibig grin