| GigiStrutu a întrebat:

Am si eu o problema cu calculatorul.Am 2.75GB ram folosibili.Multi mi-au spus ca am placa video integrata(nu am), alti au spus ca am windows pe 32 de biti(am avut, dar am bagat pe 64), iar alti au spus ca placa mea de baza nu suporta 4GB(atata am in calculator in momentul de fata). Calculatorul l-am luat dintr-o bucata gata asamblat cu piese noi noute.Nu inteleg de ce mi-ar pune 4GB de rami daca placa suporta 2.75.Asta m-a facut curios, asa ca am cautat pe internet daca placa mea suporta 4GB de rami,dar culmea, suporta!
Spuneti-mi ce credeti voi despre asta...Eu cred ca sunt stricati rami ...Cum aflu care e bulit?

3 răspunsuri:
| Hitback a răspuns:

Dai run/executare : scrie msconfig boot si scrie ceva de genu advanced settings. dai debifeaza maximum ram 2gb sau cat scrie acolo ar trebui sa mearga dupa ce dai restart.

| GigiStrutu explică (pentru Hitback):

AM incercat odata chestia aia parca.Nu are efect.Aia e pentru boot la calculatorul tau, nu pentru rami proriu zis.Acolo alegi cati rami sa foloseasca calculatorul tau in momentul in care booteaza winowsul

| Hitback a răspuns (pentru GigiStrutu):

Da dar poate sa iti limiteze ramii.