| VirtualWorld a întrebat:

Salut TPU, am și eu o problemă...Problema e cu un telefon iphone 8 plus, mulți dintre voi știți jocul pubg mobile. Eu am o problema cu microfonul în joc..Folosesc o pereche de căști profesionale de gaming, cu microfon cu tot. Insa folosesc și un adaptor pentru iPhone, cum căștile au jack și iphone nu are am achizitionat un adaptor la 19 lire. Are microfon incorporat și tot ce mai trebuie. Problema e că atunci când încerc sa filmez cu camera și gen sa am și muzica pe fundal nu merge, se oprește muzica de pe fundal. Și asta pățesc si în pubg mobile, când activez microfonul automat mi se dezactivează căștile și se aude telefonul normal. De ce? Ce as putea sa fac? Am toate accesoriile necesare și pe care le folosesc și youtuberii, insa eu nu pot folosi microfonul sa vorbesc cu ceilalți, automat nu mi se mai aud castile când îl activez și când îl dezactivez se aud din nou castile... Vreo soluție?

1 răspuns:
| GabrielZane123 a răspuns:

Problema cu sunetul este de ma joc deoarece așa este codat să se oprească muzica atunci când te joci. Iar problema cu castile și cu microfonul este din setari. Tu în telefon sau în joc ai o setare care activează un alt microfon. Trebuie să setezi ca microfon implicat pe care de la casti