| TaKuYa a întrebat:

Am si eu o problema tehnica. Tocmai mi-am achizitionat un router wireless si vreua sa spun ca imi cam provoaca probleme pe partea conexiunii de internet cu calculatorul. Am internet de la RDS prin fibra optica si problema e ca atunci cand imi conectez router-ul, setarile sunt bine facut, imi arata ca internetul merge, dar cand accesez o pagina de web nu mi se incarca deloc, iar celelalte programe sau jocuri care necesita internet nu merg... Daca resetez router-ul si il configurez din nou, internetul merge, la fel si programele, toate in afara de Yahoo Messenger. Mess-ul se incarca, dar apoi imi spune ca nu ma pot conecta din cauza faptului ca am probleme la conexiunea de internet. La inceput cand mi-a aparatu chestia asta,, dupa un anumit interval de ore a functionat si mess-ul, iar totul mergea perfect. A doua zi, eram la fel de incantat fiindca totul mergea fara probleme, internet, mess, tot. Totusi, a 3-a azi, adica astazi, intalnesc aceleasi probleme. Nu mi se incarca nimic, nu funtioneaza internetul, a trebuit sa resetez din nou router-ul, sa-i fac setarile, dupa internetul a mers, dar din nou, aceeasi problema, yahoo messenger nu functioneaza...Acum, credeti ca este o problema de la router, sau este o problema de la internet? Fiindca dupa ce mi-am scos router-ul, m-am conectat ca si cand nu as avea, adica cu user si parola, iar yahoo messenger tot nu functioneaza. Ma puteti ajuta sa-mi spuneti care este adevarata problema, fiindca ma gandeam sa-l duc inapoi de unde l-am cumparat si sa-i explic ce se intampla, dar cand m-am conectat normal si am vazut ca internetul inca nu functioneaza cum trebuie, am impresia ca poate sa fie o problema de la RDS. V-as ramane recunoscator pentru ajutorul acordat! Multumesc ca ati citit!

1 răspuns:
| Lysander a răspuns:

Păi e foarte clar că este de la internet din moment ce te-ai conectat direct la PC-ul tău şi ai avut aceeaşi problemă. Şi eu am un rooter wireless luat de curând şi nu am astfel de probleme, îţi recomand să-i suni pe cei de la RDS, probabil sunt nişte probleme la conexiune.