| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu un pc cu GTX 650 2048MB, GDDR5 OC, Intel Core i3 2120 3. 30GHz, 4GB RAM si hard-disk-ul 500GB HDD și as vrea sa-mi cumpar niste componente noi la el pentru gaming, dar nu pot sa ma hotarasc. M-am gandit sa-mi cumpar 1. 16GB RAM, si 2TB Hard-disk sau 2. GTX 950 2048MB, GDDR5, 128bit sau 3. un procesor Intel core i5 6600K, 3. 5GHz. Nu ma pot decide si as vrea sa-mi recomandati voi, dar dintre astea de aici. Care credeti ca sunt mai bune si care ar merge mai bine pentru gaming.

2 răspunsuri:
| liviu890 a răspuns:

De ce ai vrea sa iti cumperi 16GB RAM?!
De ce ai vrea sa treci de la gtx 650 la gtx 950? Si cel mai important. Tu ai zis ca ai i3-ul ala 2120, de ce ai vrea sa treci la i5 6600k cand nici macar nu o sa poti sa il bagi in locul la i3?! (nu o sa iti intre pe placa de baza)

| Borsko a răspuns:

Hard Disk-ul nu te ajuta la nimic, daca ai 500-1000GB e ok.
16GB de RAM nu o sa te ajute nimic, daca ai mai mult nu merge mai rapid. Daca esti tipul de persoana care se joaca 3 jocuri deodata cu 40 de tab-uri de Chrome deschise cu 10 filme in background nu ai nevoie.
In jocuri ca GTA5 un dual core merge foarte foarte rau, asa ca te-ar putea ajuta un Quad Core ca i5 6600K.
Trebuie sa stii daca un quad core te ajuta mai mult la jocuri fata de un GTX 950.

Acum, nu stiu ce faci tu cu PC-ul dar daca eram in locul tau nu mi-as lua un 950.