| Davidalx a întrebat:

am un laptop cu placa integrata Intel hd graphics 128 de mb. pot sa o schimb? sau sa pun alta placa video dedicata de 1 gb gddr5 langa ea? cum o pot schimba? ajutor! multumesc!

21 răspunsuri:
| Ionait a răspuns:

Nu se pot schimba placile video ale laptopurilor. Lenovo au cateva modele carora le pot fi adaugat placi video in locul unitatii optice.

| Davidalx explică (pentru Ionait):

Nu ii pot mari puterea nu nimic?

| CAMIOANIEEE a răspuns:

Depinde dacă are slot pentru placă video dedicată, atunci da.Plăcile video încorporate nu se pot schimba, numai dacă sunt în procesor, dar atunci trebuie să schimbi și procesorul. Spune modelul laptop-ului dacă nu te descurci.

| Davidalx explică (pentru CAMIOANIEEE):

Acer 5733 placa video Intel hd graphics. cum pot afla daca are slot pentru placa video dedicata? Multumesc!

| CAMIOANIEEE a răspuns (pentru Davidalx):

Nu am găsit dacă are slot pentru placă video dedicată, dar cică poți lua plăcuța de wireless și să pui placa video în locul ei, dar după cum mai ai wireless...nu știu.

| CAMIOANIEEE a răspuns (pentru Davidalx):

Poți desface laptopul și vezi dacă are.

| Ionait a răspuns (pentru CAMIOANIEEE):

Prietene, nici un laptop nu are slot special pentru o placa video dedicata. Altfel le-ar fi pus una din fabrica.

Chiar daca ii schimba procesorul, asta nu inseamna ca o sa aiba 100 de fps-uri in plus in jocuri.

Un i5 incepe de pe la vreo 750RON iar un i7 ajunge pe la vreo 1400. Decat sa dai 1400RON pe un procesor mai bine mai pui 6mil si iti faci un PC care o sa ruleze jocurile mai bine decat laptopul cu procesorul schimbat.

| CAMIOANIEEE a răspuns (pentru Ionait):

Bă,1.Eu am zis ceva de fps la jocuri? Am zis o metodă prin care ar putea scăpa de Intel HD Graphics.
2.Și de ce îmi zici mie de i5 și i7 când nici n-am adus vorba de ele.
3.Atunci de ce mai vin laptopuri cu plăci video dedicate din fabrică? Dacă zici că niciun laptop n-are slot pentru placă video pe placa de bază, atunci plăcile video dedicate unde sunt puse? Pe lună?

| CAMIOANIEEE a răspuns (pentru Ionait):

Bă,1.Eu am zis ceva de fps la jocuri? Am zis o metodă prin care ar putea scăpa de Intel HD Graphics.
2.Și de ce îmi zici mie de i5 și i7 când nici n-am adus vorba de ele.
3.Atunci de ce mai vin laptopuri cu plăci video dedicate din fabrică? Dacă zici că niciun laptop n-are slot pentru placă video pe placa de bază, atunci plăcile video dedicate unde sunt puse? Pe lună? Într-adevăr, slabe șanse să înlocuiești o placă video la laptop.Sau cel puțin sunt eu bolund la cap și greșesc.

| Ionait a răspuns (pentru CAMIOANIEEE):

Vorbeste frumos, nu cu ba, ca nu suntem pe maidan.

Zi-mi un procesor cu o placa video integrata care sa faca fata jocurilor de astazi si care sa nu fie i5/i7.

Am zis ca nu se vand laptopuri cu slot pentru o placa grafica dar care sa nu aiba o placa grafica in acel slot. Ar fi redundant. Citeste de 2 ori ce am zis si dupa deschide gura.

| CAMIOANIEEE a răspuns (pentru Ionait):

Ce legătură au jocurile? Nici n-am adus vorba de asta.Ți-am zis, am zis doar o metodă, nu că ar fi și bună în caz în care te-ai juca pe plăci video integrate.Nici HD4000/4600 din i5/i7 nu fac față unor jocuri care au cerințe foarte mari.Și uite că asta nu știam, că trebuie să aibă și placă grafică(dar există și nedetașabile)dar dacă ziceai de la început, era altceva. Vorbesc cum vreau eu.Eu nu înțeleg de ce te-ai supărat că mi-ai zis "bă".Dar în fine...

| Ionait a răspuns (pentru CAMIOANIEEE):

Media de varsta de pe site-ul asta e de vreo 14-15 ani. Intrebarile userului sunt despre FIFA14, WatchDogs, Xbone, PS4. Oare la ce crezi ca ii trebuie o placa video dedicata? La randari? Vrea sa mineze niste bitcoin cu laptopul?

Ciudat. Eu rulez Skyrim la medium 1920x1080 cu placa integrata a laptopului. Ma gandesc ca Skyrim are niste cerinte destule de mari.

| CAMIOANIEEE a răspuns (pentru Ionait):

Spune-mi tu mie unde vezi că a întrebat acest user de FIFA14, Watch Dogx, Xbone.PS4 e o consolă, nu e un joc. Logic că plăcile video dedicate au un randament mai mare la jocuri, asta o știe oricine.Și când am zis jocuri cu cerințe mari, m-am referit la Watch Dogs(, care are niște cerințe imense). Skyrim îmi merge și mie pe detalii medii(nu toate)cu rezoluția 1366x768(mă cam miră de cum că am o flașnetă de placă video).

| Ionait a răspuns (pentru CAMIOANIEEE):

Http://www.tpu.ro/utilizator/aactli/intrebari/

Xbone, PS4 sunt console deci tot gaming-related.

Zici de WatchDogs - imi merge tot pe medium la 1280x720 tot cu placa integrata. Se pare ca i7-le meu isi face treaba.

| CAMIOANIEEE a răspuns (pentru Ionait):

Tu la întrebări te refereai.Cum dracu îți merge ție pe medium cu HD Grapchis? Ce i7 ai?

| Ionait a răspuns (pentru CAMIOANIEEE):

Nu stau acum sa-ti dau link la fiecare intrebare in parte. Ti-am lasat un link cu toate intrebarile user-ului. Ia-le la rand.

Un 3630QM fara AA, shadows, reflections si water pe low (nu prea ma uit dupa reflectia mea si dupa umbre in jocuri).

| CAMIOANIEEE a răspuns (pentru Ionait):

Așa normal că-ți merge... Uite, recunosc că am răspuns cam aiurea, oamenii mai greșesclaughing. Măcar luat de la tine ceva azibig grin

| Ionait a răspuns (pentru CAMIOANIEEE):

Merge si cu alea 3 la medium dar imi scade pe undeva la 27-30 fps. Si e cam cah.

| CAMIOANIEEE a răspuns (pentru Ionait):

Deci să înțeleg că cerințele la WatchDogs sunt cam eronate.Un prieten cu R9 280X are tot ultra și joacă cu 80-90 fps.Asta am uitat să zic.

| Ionait a răspuns (pentru CAMIOANIEEE):

Eronate nu. Dar nu compara o placa de vreo 1300RON (daca nu ma insel) cu un procesor de laptop nevoit sa joace rolul a 2 componente. Se face si un mic bottleneck in situatia asta. Plus ca nu poti compara viteza de accesare a unui HDD cu 5400rpm cu un SSD (ma gandesc ca isi permite un SSD din moment ce a dat 1300RON pe o placa video)

| CAMIOANIEEE a răspuns (pentru Ionait):

Pentru ultra cere R9 290, care era aproape 2000RON. Windows-ul îl are pe un SSD, jocurile le stochează pe HDD.Dar nu compar.Am zis că sunt eronate pentru că, de ex pe game-debate sau pe alte site-uri, cu HD4000 ai performanțe pe minim de 44%, la asta m-am referit.Și hai gata că îi umplem la săracul om întrebarea de răspunsuri ce din ce în ce mai mult deviază de la subiectlaughing