| YaHuU a întrebat:

Salut TPU. Am un laptop de la Asus cu 4gb ddr4 si i3 6006u cu placa video integrata. Problema este ca (,) cand intru in CS 1.6, am fps-urile maxime pentru cateva secunde si dupa am 20-30 fps. Nu conteaza ca sunt pe un server sau doar in main menu. Si daca tau alt tab si dupa inapoi alt tab ca sa intru in joc am iar fps-urile maxime si dupa 20 de fps.

Răspuns Câştigător
| marinaru777 a răspuns:

Vezi in task manager sa nu ai ceva peste 50 la suta de ex. poate rula windows update si sa instaleze, dezactiveaza si antimalware pentru ca scaneaza permament
https://blog.emsisoft.com/en/28620/antimalware-service-executable/
Fps uri maxime daca setezi placa video la performanta nu calitate.

3 răspunsuri:
| leolord669 a răspuns:

Astea se cheamă frame drop, laptopul încearcă să îți dea 60 fps care e standard, dar când nu reușește să se mențină scade și încearcă să se mențină pe altă undă mai joasa. Daca ai impresia că arată 60 și că atat ar trebui să ai doar pentru ca așa vezi câteva secunde e greșit. Și mie pe laptop îmi arăta câteva momente uneori că am 60 fps, dar nu putea fi stabil așa că mi-a scăzut cadrele până in 30. E cam nasol că ești prins cu laptop pentru că nu il poți avansa, îți recomand să investești într-un pc de 4000 in sus daca vrei sa te joci jocuri care necesită ceva permanențe, daca vrei ceva mai slăbuț pentru jocuri mai vechi sau cu grafici scăzute poate un pc de 2000 de lei te-ar putea ajuta, dar recomand măcar de 4000.

| leolord669 a răspuns (pentru leolord669):

Performanțe* pardon

| YaHuU explică (pentru leolord669):

Am un i5 7600k cu 1050ti, dar imi puscase sursa si voiam sa ma joc 1.6 pe laptop. Mersi oricum