| cmbr a întrebat:

Salut Tpu.As dori sa-mi fac un PC de gaming si astfel am ales:
1.Procesor Intel® CoreTM i5-3470 3200MHz, IvyBridge, 6MB, socket 1155, Box
2.Gigabyte H61MA-D3V, socket 1155 --placa de baza
3.Placa video Asus NVIDIA GeForce GTX 650, 2048MB, GDDR5, 128bit, HDMI, DVI, PCI-E
4.Sursa Inter-Tech Booster 520W
5.HDD Western Digital Blue, 1TB, 64MB, 7200rpm, SATA 3
6. 2xMemorie Kingston 4GB, DDR3, 1333MHz, Non-ECC

Vreau sugestii in legatura cu sistem adica ce piese sa le pastrez si cae sa le inlocuesc si cu ce sa le inlocuesc.

Totusi in bugetul alocat pc-uli(2.000-2.300 lei) am gasit acest calculator:
http://www.emag.ro/......E37M0BBBM/

Nu stiu ce sa aleg:sa imi fac un pc din piese sau sa il cumpar pe acesta?

Primul raspuns bun primeste FUNDA 100%

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Nici unul, nici altul. De ce vrei sa te legi la cap cu flasneta aia de i5? Uite aici - http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/672986/ - desigur ca poti sa pui un 650 GTX, erau vreo doua exemplare overclockate din fabrica foarte misto.
P.S. Daca nu faci encodari/proiectare/arhivari/calcule matematice LA GREU, nu simti diferenta de la i3 la i5. E incredibil, stiu, dar am vazut asta in nspe mii de teste, ca m-am tot documentat inainte sa imi fac upgrade (eu am un i3 2120 de prin vara trecuta).
Daca tot e sa iti iei i5, ia macar un Haswell.

| cmbr explică (pentru KodrutZ):

Am 2 intrebari:
1.Ce piesa din linkul tau ar trebui sa aleg
2.Eu unu nici mort nu renunt la placa aia video si cand m-am uitat daca este compatibila cu placa de baza am vazut ca imi spune ca imi trebuie PCI Express 3.0 si m-a pus in ceata. Poti sa imi spui si acest mic detaliu?

| KodrutZ a răspuns (pentru cmbr):

1. Cam toate, schimbi placa video. happy
2. Prostii, e backwards compatible (merge si PCIEx 1, si 2, si 3, la fel ca la USB). Nu stiu exact cum e treaba cu GTX-urile 650, dar nu as merge pe ASUS, de obicei sint mai scumpe fara sa fie justificata diferenta de pret (pentru banii in plus primesti software bundled, eventual vreun portCD-uri/alte prostii, singurul lucru la care merita sa te uiti la placa video e garantia - iei cel mai ieftin 650 GTX cu 3 ani garantie si cu asta basta - daca are frecventele mai mici, il overclockezi fara probleme, nu e bai).