| Anonimulnegru a întrebat:

Salut TPU, Care placa video este mai buna după părerea voastră?
RTX 3060 sau AMD RX 6600XT?
Dau Funda!

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

RX 6600Xt e mai noua decat 3060 cu toate astea e foarte putin mai performanta, aici testele pe 30 de jocuri unde se vede ca in unele cazuri castiga 6600 XT iar in altele rtx 3060 https://www.techspot.com/review/2321-radeon-6600-xt-vs-geforce-rtx-3060/
Acum nu stiu exact la ce puteri VRAM au fost cele doua banuiesc ca la 8 GB GDDR6, ca daca se compara rtx 3060 de 12 GB vs 660 XT de 8 GB era si mai sus in teste RTX-ul.
Eu sunt fan Nvidia pentru ca sunt pioneri in cipuri video si nu as merge pe AMD, dar ambele sunt 2 placi performante.

| Anonimulnegru explică (pentru Simpatic):

Și care alegere ai zice că este mai buna?

| Anonimulnegru explică (pentru Simpatic):

Plus că 3060 este mai scumpă și cam la fel cu rx 6600xt

| Simpatic a răspuns (pentru Anonimulnegru):

Oricare din ele, daca zici ca 6600XT e mai ieftin mergi pe varianta asta