| RaduGabriel123 a întrebat:

Ce windows recomandati pentru un pc cu 4 GB ram, procesor Intel celeron dual core e3400 2.6ghz si placa video nVIDIA gforce 8400gs, sa fie cat mai ok pentru gaming dintre windows 8.1 32bit sau 64 si windows 7 32bit sau 64? Pentru un laptop cu 2 gb de ram cel mai bine este windows 8.1 x32bit?

Răspuns Câştigător
| CPAElites a răspuns:

Windows 10 X64.

Nu te mai lua dupa toti butii care spun ca W10 si 8/8.1 sunt proaste!

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Pentru orice PC cu 4GB RAM e nevoie de un s.o. pe 64 de biți, altfel nu va putea folosi toată memoria și o să ne întrebi „unde mi-e RAM-ul, că uite la mine scrie că doar 2 GB sunt utilizabili!"...
Iar pentru gaming orice procesor dual core sau mai bine quad (sau i7, ori măcar un i5) ÎN AFARĂ de Celeron. Ăla nu e procesor, e râșniță de biți, făcut pentru a scrie mesaje pe mess și mailuri.
Rezultă că vei avea nevoie de un s.o. Win 8.1 / 64 b pe un sistem cu i5 și 4 GB RAM. Plus placă video dedicată.