| AndreiVanatorul a întrebat:

Daca mi se pornește PC-ul,iar monitorul rămâne negru,deși este conectat la tot, ce să fac?

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Rugaciunea.
Problema asta e una dintre cele mai comune si nu este chiar simplu de diagnosticat ( mai ales daca, cum zice SilviaDulcik, nu exista acel difuzor pentru POST ).
Poate fi :
- Sursa
- Placa video
- Memoria RAM
- O componenta/ cablu care nu face contact.
- Problema electronica mai complexa ( capacitatori umflati care cumva nu au fost detectati de POST, etc. ).

Verifica contactele si cablurile din interior. Cand ii dai drumul data viitoare incearca sa tii apasat Ctrl + Alt + Del ( Ar trebui sa se restarteze si sa sara peste POST. Putine sanse totusi ca asta sa functioneze. ).

Daca tot nu reusesti sa il repari, du-l la un service. Ei au unelte speciale pentru aceste tipuri de probleme.

| AndreiVanatorul explică (pentru PainTech):

Salut,PainInTheTech! PC-ul mi-a fost dus la reparat si, cum spunea Silvia dar si tu, anumite chestii (cabluri sau Dumnezeu stie ce anume au fost) nu au fost conectat.Insa,iti multumesc foarte mult si tie pentru sfat!

3 răspunsuri:
| SilviaDulcik a răspuns:

Ori undeva nu face contact cablul video, ori ceva se întâmplă în calculator. Posibil să nu ai buzzerul care să te atenționeze dacă ceva nu este corect.
Deschide calculatorul și introdu placa video și bareta/baretele RAM în soclu, e posibil undeva să nu facă contact.

| AndreiVanatorul explică (pentru SilviaDulcik):

Hey,salut! Multumesc mult, Silvia, dar PC-ul mi-a fost dus la reparat si, cum ai spus tu, componentele nu erau conectate intre ele. Aparent anumite placute sau chestii de genul au fost deconectate.Insa,iti multumesc foarte mult!