| anonim_4396 a întrebat:

De curand am luat jocul Crysis 3, iar cand sa intru in el, surpriza! Placa mea grafica nu suporta Dx 11. Am intrat in dxdiag iar acolo scrie clar : dx version 11. Display :
- Name : Inteh DH Graphics
- Chip Type Intel(R) HD graphics Family
- Dac type : Internal
- Aprox Total Memory : 1760 mb

Drivers:
- DDI Version 10.1
- Driver model WDDM 1.1

Astept o explicatie concreta / corecta din partea voastra happy
Multumesc happy FUNDA!

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Asta e mai nou http://tiny.cc/2ac6ww
E pentru windows 7 32 BIT

20 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Concret! Tu vrei sa joci Crysis 3 cu un chipset? Serios acum abia reusesti sa joci cu o placa video dedicata! E printre cele mai pretentioase jocuri, necesita cerinte mari de sistem, in final cumpara placa video minim GTX 650 1GB DDR5 si apoi incearca sa joci, iti mai trebuie si 4GB de Ram si un procesor Core i3 de 2. 6GHz. Daca ai laptop cu cerintele mentionate de tine nu poti sa joci Crysis pe el.

| Jipa95 a răspuns (pentru neluL):

Am laptop.
PS: Crysis 2 merge fara probleme pe el pe low

| neluL a răspuns (pentru Jipa95):

Da,Crysis 2 are cerinte mai mici. Daca tot te-ai uitat in DxDiag de cand ai driverul video? (vezi in dreapta) sau fa uh print de acolo si posteaza aici, poate iti gasesc un driver mai recent.

| Jipa95 a răspuns (pentru neluL):

Il am din 14.02. 2012

| KodrutZ a răspuns (pentru neluL):

Degeaba, driverul nou nu ii aduce suport dx 11 hardware...

| neluL a răspuns (pentru KodrutZ):

Ma intereseaza mai mult pentru Intel Graphics Media Accelerator si nu driverul in sine! Acceleratorul sa-i aduca ceva plus de performanta. DirectX 11 ramane la fel, neschimbat.

| KodrutZ a răspuns (pentru neluL):

+5, hai chiar 10% la o nulitate de video onboard e totuna...

| neluL a răspuns (pentru KodrutZ):

big grin cam asa ceva. Cu Crysis e greu si pentru placile dedicate.

| KodrutZ a răspuns (pentru neluL):

Au comis-o cu 3-ul, dx 11 only e un moft jenant doar pentru a mai vinde placi dx 11. Pai Bioshock Infinite de exemplu are si setari ultra-mega-uber pentru dx 11, dar mi-a mers lacrima pe very high cu "vechitura" de HD 4770, care vechitura ruleaza neasteptat de bine chiar si ultimul Hitman pe medium cu 2XFSAA (1280X1024, ajuta si rezolutia mica, dar oricum).

| Jipa95 a răspuns (pentru neluL):

Un ultim detaliu as mai dori : Voi putea rula pe low GTA V? Se lanseaza pe 17 sept anul acesta. Nu ma intereseaza medium - high doar pe low daca stii daca va merge big grin

| neluL a răspuns (pentru KodrutZ):

Vechitura e totusi un DDR5 happy

| neluL a răspuns (pentru Jipa95):

Nu merge! Nici IV nu merge.

| KodrutZ a răspuns (pentru Jipa95):

Nu breh, nu! Ai o nenorocita de placa video onboard PENTRU OFFICE si SOLITAIRE! Nici GTA 4 nu mergea pe placi dedicate cu mult mai puternice decit flasneta aia a ta, iar tu visezi jocuri. Vrei jocuri, iti iei consola sau macar o placa video decenta, cu maxim 200 RON gasesti SH placi video foarte ok.

| Jipa95 a răspuns (pentru neluL):

Am GTA 4 in el si merge perfect, numai ca rezolutiam o am pe verry high toate celelate sunt pe low

| Jipa95 a răspuns (pentru KodrutZ):

Cum i-am spus si lui nelu : gta 4 imi merge la rezolutie maxima, dar cu celelalte optiuni pe low happy. Oricum va multumesc pentru. raspunusri, bft

| KodrutZ a răspuns (pentru Jipa95):

Ei, merge, lasa-ne cu sf-urile. Poate e gta 3 ala... si daca zici ca merge, cu cit 5 fps merge?

| Jipa95 a răspuns (pentru KodrutZ):

| Camper123 a răspuns (pentru neluL):

Mie imi merge Crysis 3 pe pc asta : Sistem Desktop Serioux Elite H1, cu procesor Intel® CoreTM i7 4770 3. 4GHz, Haswell, 8GB, HDD 2TB, AMD Radeon 7850 1GB LA ULTRA HIGH? LA SETARI MARI? te rog raspunde

| neluL a răspuns (pentru Camper123):

Merge la Hight.

| Camper123 a răspuns (pentru neluL):

Mersi de raspuns ti-as da funda dar nu merge laughing

| neluL a răspuns (pentru Jipa95):

Asta e mai nou http://tiny.cc/2ac6ww
E pentru windows 7 32 BIT