| Andreea_Nicoleta_2000 a întrebat:

Salut TPU. Doresc un laptop cu placa video 3050 ti sau AMD RX 6600m. Procesorul fiind un ryzen 5, bănuiesc ca ar face echipa mai buna cu o placa video AMD. Asta și scriu ei în descriere ca împreună au un turbo boost. Ideea e ca știu ca rtx sunt cele mai bune, dar asta nu înseamnă că una de buget de la ei e mai buna decât toate. Din comparații a reieșit peste tot ca AMD ul e puțin mai bun decât asta în fps uri și benchmark. Uitați și un site care le compara și arata locul lor în clasament. Acum as dori și câteva păreri. Eu as merge pe AMD RX 6600 m. Comparație : https://gpu.userbenchmark.com/......vsm1604159

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

RX 6600m. Doar cei 8 GB de memorie video in comparatie cu 4GB fac o diferenta destul de mare, in special in unele jocuri(ex: AC Valhala). Frecventa si viteza memoriei sunt mai mari ceea ce din nou este un avantaj. RTX nu sunt neaparat cele mai bune mai ales cand vorbim de variatele low end. In plus AMD a inbunatatit alternativa la DLSS, FidelityFX si este suportata de RX 6600m asa ca din punctul meu de vedere rapunsul este evident.