| MarioGTA a întrebat:

Eu de cand mi-am cumparat un pc de gaming el cam scoate un sunet neplacut, adica se aude in permanenta si nu stiu ce sa fac.
Am 2 ventilatoare amplasate in el si restul pieselor cooleru, sursa, procesorul. Acuma eu chiar nu stiu cum as putea sa imi dau seama de ce bazaie asa, tin sa mentionez ca acum aproximativ 1 luna se auzea mai incet, adica pc-ul meu uneori se aude mai tare, uneori mai incet, uneori chiar deloc si asta ar fi cam toata problema asa in general merge super, nu s-a ars nimic, nu s-a stricat nimic, singura problema este sunetul care nu stiu cum sa il rezolv fiindca nu as vrea sa auda asa mereu,
dau funda!

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Daca e un ventilator :
Nu se strica absolut nimic ( unele ventilatoare de calitate slaba fac un zgomot deranjat chiar si daca sunt noi, scoase din cutie ). Exceptie ar fi in cazul in care zgomotul e creat de atingerea alicelor cu un cablu sau ceva.

Nota : Tine cont ca ventilatoarele mai trebuie curatate de praf din cand in cand.

Daca e HDD-ul :
Ar putea fi un semn ca ar putea incepe sa cedeze si ar trebui sa iei in considerare faptul ca ar fi bine sa cumperi altul. Verifica informatiile SMART folosind un program precum CrystalDiskInfo. Defectarea harddiscurilor e inevitabila. Intrebarea e cand se defecteaza. Unele rezista 15 ani, altele 5. Depinde de calitate, cum sunt manipulate si cat de mult sunt folosite.

12 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Pai se aude mereu sau doar cand te joci? Daca e a doua e logic ca faca asa pentru ca merg ventilatoarele la turatie mare sa il tina rece.

| MarioGTA explică (pentru Wr3nch):

Mereu, si parca putin cand ma joc mai creste sunetul, putin, ce ar avea?

| PainTech a răspuns:

Cel mai probabil este un ventilator ( de la carcasa, procesor, sursa sau placa video ). Fiecare ventilator produce un anumit nivel de zgomot. Unele premium sunt aproape complet silentioase, pe cand cele "ieftine" bazaie ca tractoarele.

Alta componenta care ar mai putea face zgomot e harddiskul, dar nu cred ca aici e cazul.

| MarioGTA explică (pentru PainTech):

Pai si pana la urma cum as putea afla de unde se aude, macar sa ii cumpar componenta ce ii trebuie la un buget mai ridicat sa zic, coolerul de pe el este acela stock.

| MarioGTA explică (pentru PainTech):

Si as vrea sa stiu, daca spre ex se aude in continuare chiar daca nu o adaug o [x]... se strica cu ceva?, as vrea sa il rezolv.

| PainTech a răspuns (pentru MarioGTA):

Deconecteaza ventilatoarele de pe carcasa, scoate HDD-ul, deconecteaza tot ce nu e absolut necesar, bucata cu bucata. Si vezi daca se mai aude.

| PainTech a răspuns (pentru MarioGTA):

Daca e un ventilator :
Nu se strica absolut nimic ( unele ventilatoare de calitate slaba fac un zgomot deranjat chiar si daca sunt noi, scoase din cutie ). Exceptie ar fi in cazul in care zgomotul e creat de atingerea alicelor cu un cablu sau ceva.

Nota : Tine cont ca ventilatoarele mai trebuie curatate de praf din cand in cand.

Daca e HDD-ul :
Ar putea fi un semn ca ar putea incepe sa cedeze si ar trebui sa iei in considerare faptul ca ar fi bine sa cumperi altul. Verifica informatiile SMART folosind un program precum CrystalDiskInfo. Defectarea harddiscurilor e inevitabila. Intrebarea e cand se defecteaza. Unele rezista 15 ani, altele 5. Depinde de calitate, cum sunt manipulate si cat de mult sunt folosite.

| PainTech a răspuns:

Am uitat sa mentionez :
Sa nu pornesti niciodata computerul fara ca coolerul procesorului sa fie functional. Niciodata! Celelalte ventilatoare le poti opri fara prea multe probleme.

| MarioGTA explică (pentru PainTech):

O sa incerc fix acum cu cele 2 ventilatoare din fata, il inchid, ma uit unde sunt conectate le scot, si daca nu se mai aude am gasit problema, daca se aude nu stiu ce sa mai fac. incerc

| MarioGTA explică (pentru PainTech):

Gen acum 5 minute l-am aprins din nou i-am scos acele ventilatoare led din fata si nu se mai auzea foarte foarte tare, adica daca pun urechea la ele prin carcasa face bzzz dar nu tare asa ca de cat, si pe langa asta cand l-eam scos si l-am pornit din nou tot scoate un sgomot repetat dar diferit gen, parca vorbea cu mine cineva in el..., si am uitat sa mentionez ca si cpu mi se incalzeste, i-am cumparat cea mai buna pasta artic silver 5 sau cum se numea 35 de lei si nu se mai incalzea chiar asa, dar ar fi bine sa ii iau si un cooler nou? fiindca ala stock nu stiu cum sa zic, bugetul meu strans ar fi de 110 lei cam asa, daca mi-as lua dupa eMAG fiindca am gasit si la 100 lei un cooler cica silentios, ar merita? fiidnca asta stock cred ca mai mult de 10, 15 lei nu face
sigur, pana la urma 30 de milioane face placa video, procesorul, carcasa si 1tb etc

| MarioGTA explică (pentru PainTech):

Vreau sa stiu daca imi iau un cooler nou, trebuie sa stii ugen dimensiunea la ala de 100 lei? fiindca nu prea ma pricep asa, as vrea sa fie bun si sa intre usor

| PainTech a răspuns (pentru MarioGTA):

Treaba e puțin mai complicata la alegerea coolerului.

Teoretic sunt împărțite în funcție de socket ( sau mai bine spus compatibile cu socketul respectiv, altfel spus multe socketuri sunt la fel în materie de coolere ). Exista și coolere "universale" ( ajustabile ), exista și "adaptoare" ( piciorușe intermediare ), exista tot felul de tâmpenii. Teoretic in manualul plăcii de bază ar trebui sa găsești informații despre ce coolere merg direct puse. Pe pagina web a coolerului ar trebui sa găsești de asemenea informații.

Fii atent totuși. Unii fabricanți ( precum Dell ) au unele modele de placi de baza cu design unic ( ceea ce mi se pare o tâmpenie ) și o să ai câteva probleme la infiltrarea piciorușelor.

Alt lucru important e ca coolerul sa aibă loc în carcasă (in cazul in care ai o carcasă non-standard).

Atenție la airflow. Nu vrei sa pui coolerul de așa natură încât să bată împotriva celorlalte ventilatoare de pe carcasă. Nu e o problema imensă dar ar trebui luată în calcul.

| Apoka a răspuns:

De la cooler se aude man.