| SporeBox a întrebat:

Eu vreau sa fac un joc precum clustertrucks. Deja m-am apucat de el dar mai am de lucru. Ceea ce vreau sa intreb este daca developerii de la clustertrucks pot sa zica ceva daca il fac public.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| N0xEterniS a răspuns:

Daca eu fac un joc cu curse de masini, vor zice ceva cei de la NFS? forza horizon?
Daca fac un RPG cu dragoni, sabii, vor zice ceva cei de la Skyrim? The witcher?
Daca fac un FPS, vor zice ceva cei de la Cs:GO? COD?
NU!
Ce e copyright in games se rezuma la : scripturi, assets, engine, muzica, caractere, logo, etc.
Ce nu e copyright se numeste scenes a faire, elemente ce trebuie sa existe pentru a forma o idee, de ex: Masina, volan, pista, copaci, sofer nu poti sa le detii pentru ca sunt necesare pentru oricare joc de curse. La fel si mecanicile Gen PUBG si Fortnite, nu poti sa detii tu idea de FPS, RPG, Racing etc.
Poti face jocul linistit.

1 răspuns: