| NightFurry a întrebat:

Fratilor nu mai suport, de ceva timp imi merge pc rau de tot. Sa incepem: Nu pot descarca nimic de pe net se opreste la 99% sau nu incepe deloc. Cand apas pe CTRL+ALT+Delete sa intru in Task Manager imi apare asa : Task Manager has been disabled by your administrator. Tin sa precizez ca am instalat de 2 ori win in ultimele 2 zile si face la fel. Windows XP. Care ar fi problema? sad Funda!

Răspuns Câştigător
| al3xander a răspuns:

E un virus care dezactiveaza task manager si blocheaza download-urile. iti recomand sa faci o scanare cu malwarebytes http://www.softpedia.com/get/Antivirus/Malwarebytes-Anti-Malware.shtml sau kaspersky virus removal tool http://www.softpedia.com/get/Antivirus/Kaspersky-Virus-Removal-Tool.shtml
singura solutie este sa descarci de pe un alt calculator scanerele si sa le rulezi pe cel infectat. de asemenea iti recomand sa-ti instalezi un antivirus, gratis iti recomand bitdefender free edition http://www.softpedia.com/get/Antivirus/BitDefender-Free-Edition.shtml

| NightFurry explică (pentru al3xander):

Am instalat win de 2 ori si virusul tot sa fie acolo? Ciudat. Incerc tot ce mi-ai spus. Multumesc mult. Sper sa mearga... am sa innebunesc laughing

| NightFurry explică (pentru NightFurry):

Deci imi detecteaza virusii dau sa se stearga apoi imi apare sa dau restart... dupa care dau din nou scan si imi gaseste iar virusii. am facut asta de cateva ori si tot la fel. pur si simplu nu ii sterge...

| al3xander a răspuns (pentru NightFurry):

Ce virusi iti gaseste? faza e ca daca reinstalezi windows-ul si virusul este copiat pe alte partitii/cheite USB etc. si se autoexecuta degeaba. virusii sunt infectori si poate ai nevoie de utilitare de dezinfectat, altfel il stergi dintr-o parte si se copiaza din alta.

| NightFurry explică (pentru al3xander):

Am rezolvat problema...banal pot spune. Era de la un tick USB pe care aveam anumite programe. Pe el erau virusii de cate ori il bagam se infecta imediat. Multumesc mult.

6 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Ca sa scapi de virusi de pe cheite USB/HDD externe iti recomand sa le "vaccinezi" cu http://www.pandasecurity.com/homeusers/downloads/usbvaccine/
programul creeaza un fisier corupt "autorun.inf" pentru a nu putea fi sters/modificat de pe cheita, fisier care e folosit de virusi pentru a se autolansa. de asemenea programul poate "vaccina" si PC-ul pentru a numai executa programele automat de pe cheite. pentru nimic, numai bine!

| TheKillerOfKillers a răspuns:

Salut! Si mie imi facea asa pe celalalt PC. Se oprea la 99%. Pai baga windowsul si nu o sa mai ai nici o problema! Fundita?