| Danişor a întrebat:

imi puteti recomanda si mi-e un monitor de gaming? bugetul meu maxim este de 6 milioane imi ajunge? eu ma gandeam sa iau monitorul Monitor Benq EW2730 http://www.shopmania.ro/monitoare/p-benq-ew2730-20169536 este o buna alegere sau sa iau alt monitor? Funda?

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Benq daca vrei sa il schimbi inainte sa iti expire garantia. Nu de alta, dar nu ai ce repara la ele. Ce sistem ai? Eu am monitor de 19 si nu ti-as recomanda mai mare dintr-un motiv foarte simplu - la 1280X1024 vei avea intotdeauna fps mai mare decit pe un fullHD cu acelasi sistem. http://www.pcgarage.ro/monitoare-led/dell/p1913s-19-inch-5ms-black/

| SonicAndrei a răspuns (pentru KodrutZ):

Eu nu cred că monitorul are legătură cu fps-ul cât timp calculatorul e bun. Dar pentru jocuri ai nevoie de un monitor Full HD ca să poți vedea cât mai clar...

| Danişor explică (pentru SonicAndrei):

In legatura cu monitorul urias este mai bun ca acesta http://www.emag.ro/......DBWQJBBBM/ sau sunt la fel de bune?

| KodrutZ a răspuns (pentru SonicAndrei):

Timpenii. Daca nu esti orb, 1440X900 sau 1680X1050 e mai mult decit suficient. Nu monitorul are legatura cu fps-ul, ci REZOLUTIA lui. Una e sa randezi 1280X1024 = 1.310.720 de pixeli si alta e 1920X1080 = 2.073.600 pixeli. E ca si cum ai zice "daca tot sint puternic, ce mi-e sa ridic 131 de kile, ce mi-e 207. Nu e chiar asa...
@Adidas: CE PLACA si CE PROCESOR ai? Poti sa ai si GT 210 cu 1 GB, cu aia nu joci jocuri contemporane nici pe rezolutie de telefon chinezesc din 2009...

| Danişor explică (pentru KodrutZ):

Procesor Pentium (R) Dual- Core CPU E5200 @ 2, 50GHz, 2, 50GHz

Rami:2, 00 GB

Windows 7 ultimate 64-bit

NVIDIA GeForce 9600 GSO 512

| KodrutZ a răspuns (pentru Danişor):

Magic, deci ai un calculator complet depasit si vrei sa joci full HD pe el? Ia un 1280X1024 cum ti-am zis eu si nu o sa iti para rau. Sau ia un monitor de 30 de inch dupa cum iti zic expertii lui peste de pe-aici si dupa aia vezi ce clar se vede cu totul la minim-minim si 5 fps.

| 4n0NlmUs a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu au treaba cu monitoarele si cu gamingul, ce zice ala aia sa fie.
Documenteaza-te tu Adidas310...ce zicem noi..cine stie..pentru tine rezolutie prea mare, FPS mic din cauza rezolutiei, mata te da afara cand factura de la curent...si altele

| Danişor explică (pentru 4n0NlmUs):

Ba copil prost de ce te gasisi sa injuri tu aici? machiar ai vazut numele comunitatii? toti pentru unu iesi de pe net copil prost daca tot jignesti.

| Danişor explică (pentru KodrutZ):

Doar pentru ca ai o poza in care arati dur nu inseamna ca asa trebuie sa te porti.Sa-imi bag picioarele in niste oameni jegosi care nu inteleg intrebarea voiam doar un monitor! atat nu trebuie sa injurati daca nu va convine puteti sa nu mai raspundeti la nicio intrebare pe care o mai pun.

| KodrutZ a răspuns (pentru Danişor):

Cine a injurat? Mie nu mi se pare ca a injurat pe nimeni. Vezi ca ti-am recomandat un monitor foarte ok. Daca vrei mare si tare, ia. Dupa aia o sa vii sa intrebi ce sa faci ca sa ai fps mai mare.

| KodrutZ a răspuns (pentru Danişor):

Huh? Cine a injurat omule?

| Danişor explică (pentru KodrutZ):

Ba kodrutz daca nu stiai am un tv fulll hd cu 1080 HP si imi merge brici pe rezolutie maxima cand il conectez la el.

| KodrutZ a răspuns (pentru Danişor):

Super mario bros? Ai zis "monitor de gaming". Eu prin "gaming" inteleg jocuri contemporane. Adicatelea de prin 2012-2014. Daca voiai sa zici "gaming retro", scuzele mele. Nu e o rusine sa joci jocuri din 1997-2000, cunosc oameni care au super sisteme cu i7, 16 GB de ram si doua placi video dar inca mai joaca Diablo 2. Nu ma lua acuma sa imi zici ce bine iti merge tie BF3 sau 4, eventual Crysis 3 pe monitorul ala. Nu de alta, dar Crysis 3 nu iti merge deloc din cauza placii video.

| SonicAndrei a răspuns (pentru Danişor):

Da, acest Benq e mai bun. Are și 3D și pare făcut special pentru jocuri. Poți vedea diferențele de la specificații, am observat că uneori Asus e puțin mai bun, iar uneori e invers. Dacă nu aș ține cont de bani aș alege Benq de data aceasta.

| SonicAndrei a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu sunt de acord cu tine la rezoluție. Eu văd mari diferențe între 1280x1024 și 1920x1080 pe un monitor mare. Filmează ceva în HD și pune pe un monitor mic (de laptop de exemplu) și HD, vei vedea imaginea foarte clară. Dar dacă pui filmarea pe un monitor mare (>20 inchi) Full HD nu vei vedea imaginea la fel de clar.
Un monitor adevărat pentru jocuri trebuie să fie cel puțin Full HD. Adidas310 are o placă video bună (zic în general, fiindcă poate rula multe jocuri, dar nu am zis GTA 4 pe High), dar aici sunt totuși de acord cu tine: poate sta foarte bine și cu un monitor HD mai mic.

| SonicAndrei a răspuns (pentru Danişor):

Pentru calculatorul tău îți recomand un monitor mai mic și doar HD. Nu merită să cumperi un monitor mai scump decât calculatorul, ia unul de maxim 21 de inchi (sau rămâi la cel de acum dacă e HD).

| KodrutZ a răspuns (pentru SonicAndrei):

Adidas310 are o placa video buna la nivelul anului 2008. Bine ai venit in 2014!

| Danişor explică (pentru KodrutZ):

Kodrutz in legatura cu monitorul acesta:http://www.emag.ro/......EKZSKBBBM/ n-are conector vga:((

| KodrutZ a răspuns (pentru Danişor):

Foarte bine, si care e problema? Tusesti daca folosesti DVI?

| KodrutZ a răspuns (pentru KodrutZ):

Daca ar fi sa bag suma asta in monitor, mai pun citeva sute si iau un EIZO.

| Danişor explică (pentru KodrutZ):

DVI? ce este?

| KodrutZ a răspuns (pentru Danişor):

"Un fel de VGA" ca sa nu intram in detalii. Un VGA mai bun, pe scurt.

| Danişor explică (pentru KodrutZ):

OK si cum ramane prietenas iau monitorul asta sau iau altu?

| KodrutZ a răspuns (pentru Danişor):

Pai monitorul e ok, cu conditia sa iti schimbi si calculatorul cu totul si acolo o sa ai nevoie de minim vreo 3500 RON ca sa stii ca faci o treaba.

| Danişor explică (pentru KodrutZ):

Doar placa trebuie schimbata?

| KodrutZ a răspuns (pentru Danişor):

TOT. Adica TOT. Sau cel putin placa de baza-procesorul-memoria-placa video. Ce ai tu e inca acceptabil pentru rezolutii mici. Iti zic ca am si eu sistem similar la capitolul placa video, chiar daca restul e mult mai recent. La 1280X1024 ma joc bine mersi cam tot ce misca, dar daca mi-as lua monitor Full HD m-as impusca singur in picior...

| Danişor explică (pentru KodrutZ):

Prietene m-am gandit sa merg pe acest monitor : http://www.emag.ro/......ESWWNBBBM/ cum ti se pare? sau sa raman la monitorul BenQ XL2411T.Plus am auzit ca monitoarele BenQ nu sunt prea bune... si m-am gandit sa merg pe monitorul Asus.

| KodrutZ a răspuns (pentru Danişor):

Daca e sa discutam de bune/ne bune (am povestit si eu de ce nu BenQ), eu as merge pe LG ca brand, dar cam nimic nu se mai face ca acum citiva ani. Mergi si tu pe unul cu macar 3 ani garantie... Asusu' ala mi se pare ridicol de scump.

| Danişor explică (pentru KodrutZ):

Si tu ce Asus mi-ai recomanda?

| KodrutZ a răspuns (pentru Danişor):

Nici unul. Am alergie la Asus in cele mai multe cazuri. Vezi ce ziceam mai sus. Garantie lunga, diagonala mica = win

| Danişor explică (pentru KodrutZ):

Dar despre acest monitor ce parere ai? http://www.emag.ro/......DHBWFBBBM/

| KodrutZ a răspuns (pentru Danişor):

Jos palaria! Mai ales ca discutam de EIZO si 5 ani garantie, iar din specificatii pare foarte OK pentru joace, desi pina acum EIZO faceau scule doar pentru grafica/office cu imagine cit mai buna ca si culori/contrast dar timpi de raspuns mari.

| Danişor explică (pentru KodrutZ):

Si acest EIZO Este mai bun decat acel Asus?

| KodrutZ a răspuns (pentru Danişor):

Cind EIZO faceau monitoare, Asus se incaltau cu fesul. Crezi ca iti dau 5 ani garantie fiindca sint siguri ca or sa dea faliment anul asta, sau fiindca stiu ca au rata de caderi foarte mica si fac treaba cu simt de raspundere?

| Danişor explică (pentru KodrutZ):

Pai este mai bun EIZO Decat acel Asus pe care ti-l am aratat cel cu ochelari nVIDIA ca sa stiu ce monitor sa cumpar

| KodrutZ a răspuns (pentru Danişor):

E dumnezeiesc. Oricum nu ai ce face cu ochelarii lu' dumnezo'. Dar nu cumva ai iesit de vreo trei ori din buget deja? Era un LG full HD IPS pe la vreo 700 RON, foarte ok monitor. Uite, asta - http://www.pcgarage.ro/monitoare-led/lg/22ea53vq-p-215-inch-5ms-black/

| Danişor explică (pentru KodrutZ):

Deci EIZO Este mai bun decat porcaria aia de Asus nu?! ok o sa merg pe EIZO Daca este mai bun decat asusu cu ochelari

| KodrutZ a răspuns (pentru Danişor):

EIZO s-a apucat de facut monitoare pentru calculatoare in 1981. Asus abia daca iesea din scutece cu vreo 10 ani mai tirziu, iar primele monitoare le-a facut dupa inca citiva ani buni.

| Danişor explică (pentru KodrutZ):

Si acest eizo prietene care ti-l am aratat este mai bun decat acel BenQ si Asus?!

| KodrutZ a răspuns (pentru Danişor):

Ti-am zis deja de ce. In rest, specificatiile sint mai mult pe hirtie. Pina nu gasesti un test comparativ cu monitoarele in cauza, nu te poti pronunta. Chiar daca le-as fi avut pe toate, parerea mea tot ar fi fost una subiectiva atita vreme cit nu le-as fi testat pe toate conform unui scenariu standard si as fi avut si scule care sa masoare toti parametrii.

| Danişor explică (pentru KodrutZ):

Ok deci prin raspunsul tau inteleg ca trebuie sa testez monitoarele... Dupa mine nu stiu ce monitor este mai bun BenQ sau Asus sau eizo dar vad ca o sa iau monitorul EIZO.

| KodrutZ a răspuns (pentru Danişor):

"Mai bun" in formularea asta si sensul cel mai frecvent e EIZO ca are cea mai mare garantie. Plus de asta, si la specificatii sta foarte bine. Poate o fi cu o idee sub Asus sau BenQ ca performante, dar eu unul as sta mult mai linistit cu ala decit cu celelalte doua.

| Danişor explică (pentru KodrutZ):

Super le face pe amandoua la performante.

| KodrutZ a răspuns (pentru Danişor):

L-ai luat deja? big grin
Daca cumva il iei de la garaj, zi-mi sa iti dau voucher de reducere. tongue

| Danişor explică (pentru KodrutZ):

Nu l-am luat inca te tot intrebam pe tine ce sa aleg dintre EIZO, Asus sau BenQ.Toate 3 sunt bune dar eu vreau sa stiu care dintre ele sunt cele mai bune

| KodrutZ a răspuns (pentru Danişor):

Nu sint toate 3 bune. Lasa specificatiile si intreaba pe cineva care lucreaza intr-un service. Preferabil cineva cu vechime in domeniu. Asa si centralele termice par ok toate, iar Bosch e cunoscuta ca firma mai "de fite" si de incredere. Firma care mi-a pus mie centrala (Motan, sint patriot ori de cite ori am posibilitatea) nu vindea decit vreo 2-3 marci. Bosch nu era printre ele. L-am intrebat pe inginer si mi-a zis ca de-a lungul timpului au pastrat la vinzare doar brandurile cu cea mai mica rata de retur.

| Danişor explică (pentru KodrutZ):

Ok deci ramane acum sa fac comanda pentru EIZO nu? sau iau altu?

| KodrutZ a răspuns (pentru Danişor):

Ti-am zis ca eu pe ala as merge 100%. Daca te dau cumva banii afara din casa, EIZO mai au un model cu 1 mersi si 240Hz... asta - http://www.pcgarage.ro/......-ms-black/
P.S. Orice ai lua de la garaj, voucheru' pentru reducere de-o bere-doua-trei e 92WQ7UMX

68 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Modelul pe care l-ai ales este pe primul loc in cadrul monitoarelor pentru gaming.
In niciun caz nu-l poti cumpara cu 600 lei
Il poti lua pe asta:
http://www.biasicom.ro/monitor-led-samsung-px2370.html

sau ceea ce vrei tu cu 2ms timp raspuns

http://www.oktal.ro/......99939.html

| Danişor explică (pentru horia2012):

...Ok si exista un monitor mai mic si mai ieftin care sa il faca?

| KodrutZ a răspuns (pentru horia2012):

Ai fi genial daca nu ai omite o cerinta fundamentala a unui monitor de gaming - latenta cit mai mica. Adicatelea 2 mersi. Cam ceva in genul asta - http://www.pcgarage.ro/......ack-white/
P.S. Chiar si 2 mersi e cu susta, ca de multe ori alea 2 mersi sint GTG, decit nu e 2 mersi pur pentru intreg display-ul/gama de culori. Eu am monitor LCD teoretic 2ms, destul de scump la vremea lui (LG L1972H-PF, vreo 10 mil prin 2008) si tot se simte ghostingul uneori.

| KodrutZ a răspuns (pentru KodrutZ):

Sa ma... pe corectura asta automata de doi lei! DOUA MILISECUNDE, nu 2 mersi.

| horia2012 a răspuns (pentru KodrutZ):

Corect, dar el vrea sa se incadeze in 600 lei daca nu si mai ieftin la performante f. bune, dar nu se poate. Acuma depinde si de jocuri, setarile pe care le face, placa video.

| KodrutZ a răspuns (pentru horia2012):

Se pare ca se gasesc ceva monitoare fullhd la 2ms in jur de 600 ron, spre surprinderea mea. Oricum, eu sper sa ma mai tina asta macar vreo 5 ani. L-am reparat la cam un an dupa ce iesise din garantie (a avut 3 ani), se bulise un condensator ceva. Imi zicea si ala de la service ca a avut unul si ce rau ii pare acuma ca l-a dat. "Nu se mai fac ca pe vremuri..."

| horia2012 a răspuns (pentru KodrutZ):

"Nu se mai fac ca pe vremuri..."e valabil cam in multe domenii.

| 4n0NlmUs a răspuns (pentru KodrutZ):

Noi i-am recomandat monitoare...de toate felurile... zicea ca da funda (la cineva)
"Funda?" a scris la sfarsit.
Si uite ca nu da la nimeni.Mai zice ca noi injuram.

| KodrutZ a răspuns (pentru 4n0NlmUs):

Ei, nah, da-o naibii de funda. Problema e atitudinea lui.

| 4n0NlmUs a răspuns (pentru KodrutZ):

Stiu,dar daca cineva scrie ca da funda (sa nu ne dea noua nu asta e problema)
Dar sa dea la cineva...

| Danişor explică (pentru KodrutZ):

Bine pace. Poftim funda o meriti si scuze ca ma purtai urat iarta-ma

| Danişor explică (pentru 4n0NlmUs):

Care sunt mai bune : http://www.emag.ro/compare/49

| KodrutZ a răspuns (pentru Danişor):

Care sint mai bune ce? Linkul asta duce la emag.ro. Uite aici ce criterii sa ai in vedere - http://reviews.cnet.com/monitor-buying-guide/.
P.S. Nu era musai sa imi dai mie funda sau altuia. Ideea e sa intelegi niste chestii. La o adica poti chiar sa testezi cu monitorul pe care il ai acum, nu sa ma crezi pe cuvint.

| Danişor explică (pentru KodrutZ):

Este mai bun monitorul XL2420T sau XL2411T da pe linkul http://www.emag.ro/compare/49

| KodrutZ a răspuns (pentru Danişor):

Link-urile astea iti salveaza cookies la tine pe calculator. La altii nu fac decit sa duca la emag.ro si atita tot. Dintre cele doua mentionate de tine, al doilea fara indoiala. Apropos, nu stiu cit e la eMAG, dar la garaj e la promotie - http://www.pcgarage.ro/monitoare-led/benq/xl2411t-24-inch-5ms-black/. Pentru inca oleaca de reducere, cod voucher - 92WQ7UMX

| Danişor explică (pentru KodrutZ):

Mersi ca m-ai lamurit.Dar al doilea cu cat il face pe primul? la performante si gaming?

| KodrutZ a răspuns (pentru Danişor):

Cu 12.456%. Esti jale cu asa intrebare. Nu o sa simti, la asa monitor ai nevoie de calculator nou cap-coada.

| SonicAndrei a răspuns:

Ai spus că bugetul tău este de 600 lei, acesta nu costă 1289 lei?

Dacă vrei un monitor mare, Full HD și până în 600 lei, îl poți lua pe acesta: http://www.altex.ro/monitor-led-philips-233v5lsb-00-23-full-hd-negru
Nu e la fel de mare ca cel ales de tine (cu 4 inch mai mic), dar se încadrează în buget.
Eu am un monitor ca: http://www.emag.ro/......DL0GFBBBM/
Nu e chiar acesta, eu am unul cu 130 de lei mai ieftin, dar mi se pare mare și foarte bun.

Dacă vrei unul uriaș îl poți lua pe acesta: http://www.emag.ro/......ERPCNBBBM/
Asus e o companie bună și de încredere, în plus e mai ieftin decât cel ales de tine și e la fel de mare.

| 4n0NlmUs a răspuns:

Eu iti recomand alta, foarte buna pentru gaming (dar iti trebuie placa video buna)
http://www.compari.ro/......?/Jump.php

| Danişor explică (pentru 4n0NlmUs):

Am un 1gb placa video...