| HeroWolf a întrebat:

Mi-am comandat saptamana trecuta 4gb ram pentru pc-ul meu pentru a-i da un upgrade, deoarece vreau sa am 8 gb ram si in momentul de fata am 4gb ram. Vreau sa stiu daca trebuie sa fac ceva dupa ce imi montez a 2 -a placuta de ram.Am inteles ca trebuie sa reinstalez windowsul ca sa imi recunoasca toti cei 8 gb. Este adevarat?

3 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Nu trebuie decat sa o montezi, preferabil sa ai "aceleasi specificatii", nu ddr3 fata de ddr4, voltaj super mare intre ele, frecevnte, cl, timing etc. Pe scurt, doar o introduci, sa fie pe dual channel si "ala e". Asta, daca n-ai windows pe 32 biti, ca sa nu poate utilzia mai mult de "3 gb ram" intr-o aplicatie. Dar de vazut o sa ti-i vada daca totul e ok si nu ai alte erori.

| sierra1 a răspuns:

Nu trebuie să faci nimic, windows-ul "vede" modificarea

| Smetty a răspuns:

Nu trebuie reinstalat, dar daca placa de baza are 4 sloturi de ram si placuta de ram nu este recunoscuta sa o muti in alt slot ram.