| DzEk0 a întrebat:

Nu imi mai porneste Gta San Andreas intru in el imi apare tot ecranu negru si nimic sau imi apare erroarea asta

http://imgur.com/GyRkv54

Si la metin2 imi apare eroarea asta: http://imgur.com/3rA2f6w

cine ma poate ajuta dau funda!

Răspuns Câştigător
| DzEk0 explică:

Poate merge o dezinstalare de drivere video, urmata de o reinstalare, numai sa nu apara probleme si sa iti apara un ecran negru sau altceva si sa nu mai poti porni calculatorul.

31 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Din poza a II-a ar rezulta ca nu sunt instalate driverele pentru placa video. Se poat cauta dupa modelul placii video pe site-ul producatorului (pe google) drivere corespunzatoare windowsului (probabil 7) pe 32 sau 64 biti - depinde care e instalat. Dupa instalarea driverelor video, ar trebui sa mearga totul bine.

| halogen001 a răspuns:

Ar trebui verificat cu dxdiag daca placa video e setata bine. Click pe butonul start, la cautare se scrie dxdiag, se da enter, iar dupa ce e deschis DirectX, se da click pe tabul Display. Aici la DirectX Features se urmareste sa fie scris
DirectDraw Acceleration: Enabled
Direct3D Acceleration: Enabled
AGP Texture Acceleration: Enabled

Daca aici e totul perfect, atunci trebuie sa fie ceva cu jocurile.

Daca nu apare Enabled la cele 3 pozitii, ori driverele nu sunt in regula, ori s-au modificat niste setari legate de placa video.

| DzEk0 explică (pentru halogen001):

Http://imgur.com/WiKBpeH nu sunt toate 3

| halogen001 a răspuns (pentru DzEk0):

Daca nu sunt toate 3, e posibil sa fie de la setari video, de la drivere, de la placa video. Din poza se vede ca e dezactivat 3D, deci va trebui activat. E posibil ca o aplicatie ceva sa fi dezactivat accelerarea 3D.

exemplu de activare a acceleratiei 3D

http://www.youtube.com/watch?v=8U-um6nfcKU

| halogen001 a răspuns (pentru DzEk0):

Exact asa e si la mine, nu pot modifica setarile. Se poate sa fie ori din cauza driverului ori a windows-ului.

| halogen001 a răspuns (pentru DzEk0):

Poate driverul video nu e bun. Poate ar merge o actualizare a driverelor cu http://www.iobit.com/en/driver-booster.php.
La instalare trebuie citit cu atentie ce se instaleaza - are obiceiul sa mai instaleze si alte programe daca le dai accept.

| DzEk0 explică (pentru halogen001):

Tot nu merge am actualizat tot.

| halogen001 a răspuns (pentru DzEk0):

Am sa mai caut sa vad poate gasec ceva. Daca nu ar fi fost disponibila acceleratia 3D ar fi scris "Not available" http://s19.postimg.org/j0rw2wz6r/capture_001_10082015_123806x.jpg dar scrie "dezactivat" http://imgur.com/WiKBpeH ceea ce inseamna ca se poate activa. Trebuie numai sa gasesc cum se poate activa.

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Vad aici http://imgur.com/HRlASAJ "Panou de control pentru grafică şi media Intel(R)" - poate acolo sunt setarile pentru activare 3D

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Poate fi ceva de genul http://www.youtube.com/watch?v=r6QEnRwz-DU

Cum se vede poza http://imgur.com/HRlASAJ
Se da click pe "Panou de control pentru grafică şi media Intel(R)" si de acolo poate se poate activa accelerarea 3D

| DzEk0 explică (pentru halogen001):

Tot nu merge...crying(((

| halogen001 a răspuns (pentru DzEk0):

Daca ai yahoo messenger instalat, si teamviewer, si vrei sa folosesti teamviewer, poti sa-mi dai un mesaj privat pe TPU cu id-ul tau de messenger apoi pe messenger imi poti da parola de la teamviewer sa intru cu teamviewer la tine in calculator si poate imi dau seama de unde se da drumul la 3D. Nu am placa grafica Intel si nu stiu exact cum arata meniul. La mine nici nu pot opri 3D. In windows XP tin minte ca puteam opri 3D din windows.

Oricum ar fi, am sa mai caut poate gasesc cum se activeaza 3D.

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Se poate instala speccy http://www.piriform.com/speccy/download/standard si cu speccy se poate vedea modelul placii de baza (motherboard) modelul placii video si se poate cauta dupa modelul placii video cum se activeaza 3D

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Poate exista in setarile "Panou de control pentru grafică şi media Intel(R)" ceva de genul "resetare la valori normale implicite - reset to default" si dupa resetare poate isi da drumul accelerarea 3D

| DzEk0 explică (pentru halogen001):

Am skype nu am yahoo...

| halogen001 a răspuns (pentru DzEk0):

Daca poti sa pui niste poze de la "Panou de control pentru grafică şi media Intel(R)" cat mai multe cu toate meniurile, poate vad ceva de unde s-ar putea activa 3D

| DzEk0 explică (pentru halogen001):

Http://imgur.com/......Lb,8Tzfbl9 uite aici am pus mai multe.

| halogen001 a răspuns (pentru DzEk0):

Aici http://support.asus.com/......nload.aspx am gasit pagina laptopului K54L si se pot descarca drivere si programe dand click si selectand la OS Windows 7 64bit.

Aici http://imgur.com/......Lb,8Tzfbl9 vad ca acel cursor se poate deplasa intre performanta si calitate, deci spre stanga cum e acum, imaginea e putin mai slaba calitativ, dar viteza de procesare e mai buna, merg mai multe cadre pe secunda. Cand e dat la dreapta, imaginea va fi mai bine prelucrata, mai fina, insa cor fi mai putine cadre pe secunda si imaginea poate sa apara tremurata in unele jocuri.
Nu vad nici o setare care sa activeze sau sa dezactiveze 3D, deci in mod normal 3D ar trebui sa fie activ tot timpul.

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Incearca sa dai cursorul de la Performanta spre mijloc si vezi ce se intampla, apoi spre Calitate si la fel vezi ce se intampla.
Dupa ce dai Preferinte 3D la mijloc, dai OK, apoi poti verifica in dxdiag http://imgur.com/WiKBpeH daca a aparut 3D activat.
La fel, dupa ce dai Preferintele 3D la dreapta la Calitate, dai ok, apoi din nou poti vedea in dxdiag daca a aparut 3D activat.

| DzEk0 explică (pentru halogen001):

Deci stai ca nu am intles unde sa mut cursorul? la calitate sau pe mijloc?

| halogen001 a răspuns (pentru DzEk0):

Incearca o data la mijloc si dai ok, apoi probezi cu dxdiag sa aiba 3D
Apoi poti incerca si la calitate si tot asa dupa ce dai ok probezi daca are 3d

Normal ar trebui sa aiba 3d activat tot timpul
Poate un program sau un joc a reusit sa dezactiveze 3d si nu stiu cum ar putea reveni la loc

O reinstalare de windows cred ca l-ar activa din nou, dar nu stiu daca ai mai instalat windowsul, daca nu e prea greu de instalat.

| DzEk0 explică (pentru halogen001):

Nu merge... sa dau si restart la laptop?

| halogen001 a răspuns (pentru DzEk0):

Nu cred ca ajuta. Daca nu merge dupa OK, inseamna ca nu merge. E blocat de undeva.
Poti incerca si un restart ca sa incercam tot ce se poate.

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Incearca sa mai pui inca o data intrebarea pe TPU poate a mai avut cineva problema asta
poti pune si
http://imgur.com/WiKBpeH

http://imgur.com/......Lb,8Tzfbl9

| DzEk0 explică (pentru DzEk0):

Am dezinstalat tot asa. mersi oricum ca te-ai straduit sa ma ajuti big grin

| halogen001 a răspuns (pentru DzEk0):

Deci dupa reinstalare tot asa merge sad

Daca inainte au mers jocurile, inseamna ca ar trebui sa mearga si acum. Sunt 2 variante: ori un program sau eroare pe hard disk a blocat accelerarea 3D, ori s-a stricat ceva in laptop.
Nu cred ca s-a stricat ceva in laptop si atunci daca blocajul e de la un program sau eroare, o reinstalare de windows ar pune din nou in functie acceleratia 3D.

Deci ca ultima solutie ar fi o reinstalare a windowsului. Se poate face o partitie noua si se poate instala un windows pe acea partitie fara sa pierzi windows-ul care e acum si poti vedea daca in noul windows este sau nu 3D. Daca ai 3D atunci poti ramane cu windows-ul nou si pe cel vechi il stergi sau reinstalezi peste cel vechi din nou. Daca nu ai nici asa 3D atunci poate e ceva defect in laptop la placa video dar nu prea cred asta.

| DzEk0 explică (pentru halogen001):

Poate merge o dezinstalare de drivere video, urmata de o reinstalare, numai sa nu apara probleme si sa iti apara un ecran negru sau altceva si sa nu mai poti porni calculatorul.

| Sasuke103456 a răspuns:

Ce PC ai si ce windows ai ca e posibil sa fie de la sistem sau de la windows! Sper ca te-am ajutat! Funda?

| DzEk0 explică (pentru Sasuke103456):

Cu ce pl m m-ai ajutat?

| Sasuke103456 a răspuns (pentru DzEk0):

Incearca sa schimbi windowsu,,, si apoi vezi daca merge