| Albarescul24 a întrebat:

pe data de 12 februarie, este ziua mea, si tata imi ia un laptop pana in 2500 de lei, acum...nu stiu care sa aleg.
Sa aleg un laptop: Procesor quat core a8 7200p cu dual graphics card:AMD Radeon R7 M260DX + AMD Radeon R5 si placa video AMD Radeon R5 M230, cu un screen cu o rezolutie de 1980x1080 si 4gb ram:http://www.altex.ro/......3-free-dos Eu as spune ca este un laptop foarte bun pentru gaming decent, pot face crossfire cu cele 2 carduri grafice si cu placa video.

Sau sa aleg un laptop cu: proccesor quat core AMD FX-7500, 4gb ram, AMD Radeon R7 M255, screenul cu rezolutie de 1920 x 1080.http://www.pcgarage.ro/......2gb-black/ Acest proccesor este mai slab decat quat core a8 7200p cu 2 carduri grafice. Oftez sa-l cumpar pe cel de mai sus.

Sau sa aleg un laptop cu:Proccesor AMD A10-7400P,cu 8 gb ram, screen 1980x1080, placa video AMD Radeon R7 M265.http://www.pcgarage.ro/......dark-gray/ Acum...nu stiu, laptop-ul asta are 8 gb ram, dar proccesorul este mai slab decat al primului laptop de mai sus si nu are +2 carduri grafice cu care sa faca crossfire are doar 1 si ala e un r6.

Eu as vrea s-a cumpar Primul laptop, are un screen bun la fel ca celelalte 1980x1080, are un proccesor AMD A8-7200p cu 2 Carduri Grafice Radeon r5 si un Radeon r7 m260dx,4gb ram (cred ca este suficient), si placa video de AMD Radeon R5 M230 (este destul de buna), hardul il are de 1TB (1024 GB), camera web, 1 usb 3.0 si 2 2.0, HDMI si VGA.

Este destul de performant, dar ce spune-ti? Va reusi sa faca Crossfire, adica sa puna toate cardurile grafice de la proccesor si cardul de la placa video in functiune toate 3 in acelasi timp? Daca da, este o minunatie de laptop ca calitate/pret.

Funda! Celui care imi da un laptop mai bun sau sfaturi bune despre aceste laptopuri sau cine imi spune daca pe primul laptop de mai sus se poate face crossfire, adica sa pun toate cele 3 carduri grafice in functiune (sa mearga toate 3 deodata) primeste funta si un M4A1 Alloy pe Cs:Go!

Răspuns Câştigător
| TrainWithWayne a răspuns:

Primul laptop este superior celor 3 mentionate, are un procesor si o placa video foarte buna. Pe acesta poti sa faci crossfire cu toate cele 3 carduri grafice, toate in functiune.

| Albarescul24 explică (pentru TrainWithWayne):

Ok,iti multumesc, iti dau funda, dar pentu m4a1 (daca ai cs:go) trebuie sa-mi spui cum fac crossfire cu toate cele 3 carduri grafice.

| TrainWithWayne a răspuns (pentru Albarescul24):

Am cs:go pe steam, dar nu sunt sigur cum poti sa faci crossfire cu toate cele 3 carduri grafice, am spus ca este posibil deoarece am un prieten care are 2 carduri grafice care merg odata.

| edit28 a răspuns (pentru Albarescul24):

Iti spun eu pentru m4a1 laughing

Laptop-ul nu are decat 2 carduri grafice (cea dedicata este R5 M230 si cea integrata R7 M260DX) si da poti face crossfire, pentru ca scrie DX la final (dual crossfire).

| Albarescul24 explică (pentru edit28):

Pentru m4a1 am intrebat ``cum`` se face crossfire.

| edit28 a răspuns (pentru Albarescul24):

Odata ce vine deja asamblat complet, nu mai trebuie decat sa-l activezi din Graphic Manager (programul de driver) daca e nevoie.

7 răspunsuri:
| bogdan324 a răspuns:

Nu face prostia sa cumperi un laptop cu piese de la AMD, cand pornesti laptop-ul parca zici ca pornesti un pickhammer, temperaturile sunt foarte mari daca te joci ceea ce este foarte periculos pentru un laptop, eu zic sa vorbesti cu tatal tau sa mai puna inca vreo 100 de lei si il iei pe asta
http://www.pcgarage.ro/......nux-black/
Procesorul este un i7 foarte puternic de ultima generatie, are 4 nuclee fizice si 8 threaduri, deci merge ca fulgerul, cei 4gb ram sunt de ajuns pentru acum, placa video este ceva mai buna ca un r7 265m si cel mai important lucru-NU SE INCINGE.Deci degeaba faci crossfire cu niste placi slabe pe cand poti sa ai una singura dar buna[apropo,NU POTI FOLOSI CROSSFIRE CU ACELE PLACI VIDEO,una este integrata si cealalta este dedicata, deci poti folosi doar una din ele la alegere], in general laptop-ul asta sterge pe jos cu cele pe care le-ai aratat mai sus, in plus cand un laptop/pc se incinge, performanta incepe sa scada foarte tare si caldura dauneaza pieselor.Cat despre rezolutie, degeaba ai rezolutie 1920x1080 cand piesele sunt prea slabe sa duca jocurile pe o rezolutie ca aia, acel laptop pe care l-am aratat are o rezolutie de 1366x768, dar te asigur ca vei rula multe jocuri cu un framerate foarte bun pe setari medii-high fara probleme cu un fps decent[peste 30fps]

| Alexe_Silviu_2000 a răspuns:

Cred ca primul laptop este bun