| Dragos_Mihai_1996 a întrebat:

pentru inceput nu stiu daca e categoria buna, si intrebarea mea este : Ce inseamna 1.8 / 2.7 GHz? Sa va explic mai bine eu vreau sa imi iau un laptop si la procesor scrie asa:frecventa procesor (GHz) : 1.8/2.7 si as vrea sa stiu cati GHz are mai exact.

Răspuns Câştigător
| AfroBelgianu a răspuns:

Salut, Dragos

Acele numere reprezinta turatiile procesorului. 1. 8Ghz in momentul in care procesorul nu este folosit intens, iar 2.7 la folosirea intensa a procesorului. ( Acestea pot varia )

O zi buna, AfroBelgianu.

| Dragos_Mihai_1996 explică (pentru AfroBelgianu):

Deci sa inteleg ca daca eu joc un joc care necesita mai multi GHz decat 1.8 procesorul se va adapta nu?

| Andr3y25 a răspuns (pentru Dragos_Mihai_1996):

Nu... Procesorul nu va creste. Daca un joc necesita sa zicem un procesor de 2.5 ghz si tu ai 1.8 ghz acel joc iti va merge greu.Un proceor se poate marii din BIOS dar il solicita prea mult.Se poate arde.

3 răspunsuri:
| Andr3y25 a răspuns:

1.8/2.7 este puterea procesorului.Sincer daca iti iei un laptop cu procesor de 2.7 ghz este numai bun... Daca iti iei cu 1.8 e cam slab.2.7 ghz= 2700 mhz