| valyvalentin07 a întrebat:

Recent am conectat laptopul cu un ecran LCD prin hdmi, dar nu pot sa conectez castile, merge doar sa aud prin ele ca le conectez prin televizor, dar acesta nu are 2 gauri, 1 gaura pentru microfon si una pentru boxe cum are un laptop sau un calculator. Dar ciudat e ca daca le tin in laptop cand e conectat la tv dar cand nu e merge... ce as putea sa fac ca sa le tin in laptop dar sa mearga fara sa deconectez laptopul de la tv

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atat timp cat conectezi monitorul la calculator prin cablu Hdmi, nu va merge deoarece acest cablu face transfer semnal Audio SI Video. Daca vrei sa folosesti castile la laptop in timp ce e conectat la TV atunci incearca alta conectare (prin alt tip de cablu). Poti incerca prin cablu VGA pentru video si bagi castile in laptop pentru audio. In momentul conectarii HDMI, automat semnalul audio va fi redat prin boxele TV-ului, singura varianta sa folosesti astfel castile este sa le conectezi direct la TV.

| valyvalentin07 explică (pentru anonim_4396):

Si daca cumpar un adaptor sa il bag in tv, crezi ca ar merge?