| crisstyanito a întrebat:

stie cineva ceva program sau site sau ceva tutorial cum sa creezi un joc online asemanator cu: www.howrse.ro?

Răspuns Câştigător
| YoChriss a răspuns:

Salut! Daca vrei sa faci ca jocul sa poata fi jucat in browser iti trebuie niste cunostiine de HTML, Java si CSS. Daca vrei sa faci jocul sa se downloadeze, ai nevoie de Unity: http://unity3d.com/ pe care il poti descarca gratuit (ai in dreapta in colt Download), dar trebuie sa stii din nou programare in Java Script. Dureaza cateva saptamani doar pentru a face un simplu joc, si daca vei lucra singur la un joc asemanator cu Howrse, va dura 1 an sau 2. rebuie sa gasesti pe cineva cu care sa il dezvolti. Funda?

1 răspuns:
| boopman a răspuns:

Pai, ar trebui sa incepi prin a stii cum sa faci pagini de Internet. Recomand sa incepi sa inveti HTML, CSS si Java. Te anunt de-acum ca o sa iti ia cateva luni sa te pricepi bine la aceste limbaje de programare. Cat despre tutoriale, incearca Codecademy. E gratuit, este pe browser si te invata sa programezi interactiv (te pune sa faci ceva, inveti pe parcurs).